Направо към съдържанието

Осемдесетгодишна война

от Уикипедия, свободната енциклопедия
(пренасочване от Нидерландско въстание)
Осемдесетгодишна война
Европейски религиозни войни
Обсадата на Лайден, 1574 г.
Обсадата на Лайден, 1574 г.
Информация
Период23 май 1568 – 30 януари 1648 г.
МястоНидерландия
РезултатМюнстерски мирен договор
Страни в конфликта
 Съединени провинции
 Англия
 Шотландия
 Франция
 Испания
 Португалия
Командири и лидери
Вилхелм Орански
Мориц Орански
Фредерик Хендрик
Вилхелм Луис
Маартен Тромп
Елизабет I
Робърт Дъдли
Джеймс I
Чарлз I
Франсис Вере
Роджър Уилямс
Филип II
Фелипе III
Филип IV
Фернандо Алварес
Фадрике Алварес
Алесандро Фарнезе
Амброджо Спинола
Антонио де Окендо
Сили
около 100 000 загинали холандци
Осемдесетгодишна война в Общомедия

Осемдесетгодишната война (или Нидерландско въстание) е продължилата от 1568 до 1648 война за освобождение на разбунтувалите се нидерландски провинции от властта на Испания. Между 1585 и 1604 г. Англия също участва със свои войски, подкрепящи бунтовниците. В хода на войната, новосъздадената Република Съединени провинции се превръща в световна сила и преживява безпрецедентен икономически, научен и културен подем (виж Нидерландски златен век).

Причини[редактиране | редактиране на кода]

Император Карл V, роден в Гент и израснал в Нидерландия, се ползва с широка популярност в страната. През 1556 той абдикира в полза на сина си Филип II, който е ревностен католик и се интересува главно от испанската част на империята. В същото време в Нидерландия се разпространява протестантството, най-вече калвинизмът.

На празника Въведение Богородично през 1566 малък инцидент пред катедралата на Антверпен поставя началото на масов бунт на калвинистите, които нападат църкви и унищожават статуи и изображения на католическите светци, които смятат за еретични. Безредиците продължават с месеци и Филип II изпраща в Нидерландия армия, начело с херцог Алба, станал известен като Железния херцог, която трябва да възстанови реда.

Непосредствена причина за войната става присъдата, издадена на 16 февруари 1568 от Светия престол, с която цялото население на Нидерландия, с изключение на няколко поименно изброени лица, е осъдено на смърт. Няколко дни по-късно крал Филип II потвърждава присъдата и нарежда тя да бъде приведена в изпълнение. Това е най-масовата смъртна присъда, произнасяна в историята. Тя обхваща около три милиона души – мъже, жени и деца.

Ход на войната[редактиране | редактиране на кода]

Мюнстерски мир[редактиране | редактиране на кода]

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Dutch Revolt в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​