Евсевий (консул 359 г.)

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Вижте пояснителната страница за други личности с името Евсевий.

Евсевий
римски политик
Роден
Починал
неизв.
Семейство
БащаЕвсевий

Флавий Евсевий (на латински: Flavius Eusebius; * вероятно в Солун) e политик на Римската империя през IV век и е брат на съпругата на император Констанций II.

Биография[редактиране | редактиране на кода]

Произлиза вероятно от Солун в провинция Македония. Син е на генерал Флавий Евсевий (консул 347 г.). Брат е на Хипаций и на Евсевия, която се омъжва през зимата 352/353 г. за император Констанций II.

Сестра му има голямо влияние върху императора и помага в кариерата на братята си след нейната сватба. През 355 г. той става управител на Дарданелите (consularis Hellesponti). През 355 г. посещава Антиохия след това пътува до Витиния, където през 356 г. става също управител (consularis Bithyniae). В Антиохия ораторът Либаний му дава някои от писмата си (epistulae 457 – 459) и той ги предава във Витиния.

През 359 г. той е консул заедно с брат си Хипаций. В източниците е споменат едва през 371 г. по времето на император Валент, когато в Антиохия е обвинен с брат си в планове да свалят императора. Макар че нямат доказателства те са осъдени на парична глоба и изгонване. Скоро след това те се връщат обратно и получават парите си обратно.[1]

Литература[редактиране | редактиране на кода]

  • Arnold Hugh Martin Jones, John Robert Martindale, John Morris: Flavius Eusebius 40. In: The Prosopography of the Later Roman Empire (PLRE). Band 1, Cambridge University Press, Cambridge 1971, ISBN 0-521-07233-6, S. 308 – 309. (Online-Version)
  • Otto Seeck: Eusebios 3). In: Paulys Realencyclopädie der classischen Altertumswissenschaft (RE). Band VI,1, Stuttgart 1907, Sp. 1366 – 1367.
  • Adolf Lippold: Eusebios 2. In: Der Kleine Pauly (KlP). Band 2, Stuttgart 1967, Sp. 458 – 459.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Амиан Марцелин, XXIX. 2.9 – 11.: „он [Гелиодор] донес на братьев Евсевия и Гипатия, блистательно отправлявших вместе консульский сан, родственников императора Констанция по первому его браку, будто они стремятся к верховной власти, строят планы относительно ее достижения и предприняли некоторые действия в этом направлении; …прибавлял, будто у Евсевия имеется даже наготове императорское облачение. С жадностью ухватился за это свирепый и жестокий государь… Он приказал привести всех, на кого указывал с полной свободой обвинитель, освобожденный от действия законов, и распорядился начать следствие. Долго пытались выяснить истину заключением и узами. Тот негодяй [Гелиодор] стоял на своем в своих коварных хитросплетениях; но и тяжелые пытки не могли вынудить признания, и было совершенно ясно, что эти люди далеки от подобного рода преступлений. И однако клеветник пользовался по-прежнему почтением, а те люди были наказаны штрафом и изгнанием. Вскоре, впрочем, они были возвращены с возмещением штрафа и сохранением прежних санов и почетных отличий“.