Идилево

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Идилево
Общи данни
Население115 души[1] (15 март 2024 г.)
9,11 души/km²
Землище12,729 km²
Надм. височина351 m
Пощ. код5422
Тел. код067301
МПС кодЕВ
ЕКАТТЕ32336
Администрация
ДържаваБългария
ОбластГаброво
Община
   кмет
Севлиево
Иван Иванов
(ГЕРБ; 2011)

Идилево е село в Северна България, община Севлиево, област Габрово.

География[редактиране | редактиране на кода]

Село Идилиево се намира на около 19 km север-северозападно от областния център Габрово и около 12 km изток-североизточно от общинския център Севлиево. Разположено е между най-източната част на Севлиевските възвишения от север и северозападната част на платото Стражата от юг, в долината на река Чопарата, южно от реката. Надморската височина в центъра на селото при сградата на кметството е около 350 m, нараства на изток и намалява на запад.

Общински път свързва Идилево на север с първокласния републикански път I-4, съвпадащ с Европейски път Е772, а на изток – с третокласния републикански път III-406.

Землището на село Идилево граничи със землищата на: село Добромирка на север и североизток; село Буря на изток; село Ловнидол на югоизток, юг и югозапад; село Крушево на запад и северозапад.

В землището на Идилево на река Чопарата се намира язовир Идилево.[2]

Населението на село Идилево, наброявало 619 души при преброяването към 1934 г. и 653 към 1946 г., намалява до 256 към 1985 г. и 97 (по текущата демографска статистика за населението) към 2020 г.[3]

При преброяването на населението към 1 февруари 2011 г., от обща численост 125 лица, за 94 лица е посочена принадлежност към „българска“ етническа група, за 7 – към „турска“, за 4 – към „ромска“, за 8 – към „други“ и за 12 – „не е даден отговор“.[4]

История[редактиране | редактиране на кода]

Произход[редактиране | редактиране на кода]

В условията на минимална тюркска колонизация, на мястото на обезлюдените селища в Севлиевско, малко преди и около средата на 15 век се появяват първите тюркски заселници от Мала Азия. Юруци (скотовъди-номади) поставят началото на село Идилево (Али бей, по-късно Адил, Адиллер), което също има няколко малки махалички, всяка със свое гробище. Една от тях се нарича Аша махале (Долна махала).[5]

Преди Освобождението селото е с изцяло турско население и се нарича Адиллер. По-късно турците напускат и тук се заселват българи от високопланинските села около Габрово – основно от колиби Мазълите.

Древна история[редактиране | редактиране на кода]

Най-близкото древно селище, за което могат да се открият следи в историята, е град Хоталич в околностите на Севлиево. Но за района на Идилево, който се намира на около 16 km източно от Севлиево, не се говори нищо. В землището на селото обаче се откриват безспорни следи на римски път, който източно от него, се разклонява в две посоки – едната на североизток, а другата част, която преминава на юг от селото – на изток. Интересни са останките от сгради, основите на които все още могат да се видят в два района – близо до разклона на северния път и на южния път на около 500 – 600 m от селото. Особено добре е очертан комплексът от сгради на южния път, представляващ очевидно митнически граничен пост, построен неизвестно кога, но най-вероятно по време на Първото или Второто българско царство, но е възможно да съществува от римско време. В останките ясно се различават основите на три сгради, построени от по-скоро недялани плочи, с дълбоко мазе. Размерите на две от сградите са приблизително 40х10 m всяка, а третата е изнесена на около 80 – 100 метра на запад край пътя там, където той се спуска рязко надолу. Тази сграда остава на височината и е нещо като контролен пост. Размерите ѝ са приблизително 6х8 m. Ако това е граничен пункт, очевидно е, че границата е била на запад. Сградите по северния път са само две, но по-големи. Намират се на около 1,5 – 2 km точно на север от по-горе описаните на височина, която господства на запад.


Обществени институции[редактиране | редактиране на кода]

Село Идилево към 2022 г. е център на кметство Идилево.[6][7]

В село Идилево към 2022 г. има:

Бележки[редактиране | редактиране на кода]

  1. www.grao.bg
  2. Държавна агенция за метрологичен и технически надзор; Регистър на язовирите; община Севлиево; язовир „Идилево“.
  3. Справка за населението на с. Идилево, общ. Севлиево, обл. Габрово // Архивиран от оригинала на 2018-04-26. Посетен на 2022-04-03.
  4. Етнически състав на населението на България – 2011 г., село Идилево, община Севлиево
  5. Блог на Петко Недялков; Из книгата „Село Сенник“; Глава четвърта. ОТ ДРЕВНОСТТА ДО РУСКО-ТУРСКАТА ВОЙНА 1877 – 1878 ГОДИНА. 2.Османски период (XV-XIX век). 2.1.Възникване и местоположение на Чадърлу. Други поселения в района
  6. Справка за събитията за кметство Идилево[неработеща препратка]
  7. Интегрирана информационна система на държавната администрация, Административен регистър, област Габрово, кметство Идилево[неработеща препратка]
  8. Българска православна църква. Структура. Епархии. Великотърновска епархия. Храмове. Севлиевска духовна околия, с. Идилево – „Св. Параскева“
  9. Български пощи, Пощенски станции, област Габрово, 5422 Идилево // Архивиран от оригинала на 2019-11-29. Посетен на 2022-04-05.

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]