Хънтър (остров, Канада)

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Вижте пояснителната страница за други значения на Хънтър.

Хънтър
Hunter Island
Карта
Местоположение Канада
Страна
Канада
АкваторияТихи океан
Площ363 km²
Население0 души
0 души/km²
Най-висока точка899 m н.в.
51.95° с. ш. -128° и. д.
Местоположение в Канада
51.95° с. ш. -128° и. д.
Местоположение в

Остров Хънтър (на английски: Hunter Island) е 13-ият по големина остров край западните брегове на Канада в Тихия океан.

Площта му е 363 km2[1], която му отрежда 81-во място сред островите на Канада. Административно принадлежи към канадската провинция Британска Колумбия. Необитаем.

Островът се намира край западното крайбрежие на Британска Колумбия, като заливът Фиц Хю го отделя на изток от континеталните брегове на Северна Америка и остров Кинг. На юг тесния проток Хакай го отделя от малките острови Стърлинг и Налау, а на югозапад и запад двата протока Спидър и Култус го отделят от стотици малки острови, островчета и скали разпръснати в района. От тях на запад е заливът Кралица Шарлота. На северозапад през протока Хънтър са бреговете на остров Камбъл, а на север протока Лама го отделя от по-малкия остров Дени.

Остров Хънтър е с най-силно разчленената брегова линия по западното крайбрежие на Канада с дължина 238[2] км, т.е. на 1 км брегова линия се падат 1,52 км2 площ. От юг дълбоко във вътрешността на острова се врязва залива Бремнър и заедно със своите продължения на североизток – залива Килдит и лагуната Мерит почти го разделят на две половини. Максималната му дължина му от север на юг е 34 км, а ширината му варира от 5 до 16 км.

По-голямата част на острова е равнинна и нискохълмиста с максимална височина от 903 м (връх Маунт Мерит) в централната част. Целият остров е изпъстрен със стотици малки езера.

Климатът е умерен, морски, влажен, предпоставка за пълноводни почти през цялата година къси реки. Голяма част от острова е покрита с гъсти иглолистни гори, които предоставят идеални условия за богат животински свят. Най-южната част на острова, заедно с близките острови и водни територии попада в природния парк Хакай с площ от 1200 км2, който е най-голямата морска охранителна зона по крайбрежието на Британска Колумбия.

Островът е открит и изследван през юли 1788 г. от английския търговец на ценни кожи Чарлз Дънкан.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Atlas of Canada. List of Islands // Архивиран от оригинала на 2013-01-22. Посетен на 2012-05-31.
  2. Atlas of Canada. List of Islands // Архивиран от оригинала на 2013-01-22. Посетен на 2012-05-31.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Hunter Island (British Columbia) в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​