Чаталарски надпис
Чаталарският надпис е строителен надпис на гръцки език издълбан по нареждане на хан Омуртаг.[1]
Надписът е издълбан върху варовикова колона с височина 3,83 m, диаметър в основата 0,75 m, а на върха 0,53 – 0,54 m и височина на надписната площ 2,55 m.[1] Колоната е намерена през 1905 година, недалеч от село Чаталар (днес Хан Крум), Шуменска област. Надписът на гръцки език е силно повреден на няколко места, което води до различни тълкувания на текста. Първият му изследовател е Фьодор Успенски.
Съдържание на надписа
[редактиране | редактиране на кода]Според прочита на професор Васил Златарски надписът гласи:
„ | Великият кан Омуртаг е кан от бога в земята, дето се е родил. Като остая [да пребъдва] в лагера на Плиска, той построи аул на Туча и уголеми силата си спрямо гърци и славяни. И построи изкусно мост на Туча отзад аула [укрепление]; а в самата крепост постави четири стълба и между стълбовете два медни лъва. Нека бог удостои хана от бога да притиска с ногата си императора, докато тече Туча и докато тя задържа многото български противници, и като покорява враговете си, в радост и веселие да проживее сто години. А времето, когато той [аулът] биде построен, беше по (пра)български сигор елем, а по гръцки 15-и индиктион. | “ |
Хипотези
[редактиране | редактиране на кода]Според Златарски[2] реката Туца/Туча е река Камчия, а новопостроеното укрепление е в близост до самото село хан Крум.
Надписът свършва с датиране на самото събитие – построяването на двореца и крепостта, по два начина: според прабългарското летоброене, сигор елем, а според византийското летоброене, 15-и индиктион. Петнадесетият индиктион по византийското летоброение е продължавал от 1 септември 821 до 31 август 822 година и следователно годината сигор елем се отнася за близък до този период.