Луис Финсън

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Луис Финсън
Louis Finson
художник
Автопортрет
Автопортрет
Роден
1580 г.
Починал
1617 г. (37 г.)
Луис Финсън в Общомедия

Луис Финсън (Louis Finson; 1575 или 1580, Брюге1617, Амстердам) е нидерландски художник от началото на XVI и XVII век, сред първите последователи на Караваджо във Франция и Нидерландия.

Биография[редактиране | редактиране на кода]

Точната дата на раждането му е неизвестна и се смята, че е роден в Брюге през 1575 г. или 1580 г.

През 1600 г. заминава за Италия, където се обучава в живопис в Неапол и Рим. Италианският маниеризъм, сменен от стила Барок, влияе на творческия стил на младия художник, за което свидетелстват ранните му творби. По време на престоя му в Италия римските и неаполитанските художници са завладени от художествения стил на Караваджо, определяни като Караваджисти. Концепцията на Караваджо играе огромно влияние върху творческия стил на Луис Финсън. Той напуска Италия като твърд последовател на Караваджо.

В началото на 1613 г. Луис Финсън се премества в Марсилия, където рисува „Възкресението на Лазар“ за семейството на Пиер де Либерта. След това се премества в Екс ан Прованс, където рисува както картини на религиозна тематика, така и портрети на местните богати граждани. Възможността да рисува за катедралата „Свети Трофим“ отвежда художникът в Арл, през март 1614 г. За катедралата той рисува няколко картини, включително „Мъченичеството на Свети Стефан“ и „Поклонение на маговете“.

Луис Финсън напуска град Арл през юни и започва обиколка на Франция, като се спира в Монпелие, Тулуза, Бордо и Париж.

Луис Финсън се спира в Амстердам, където и умира през 1617 г. на 37-годишна възраст.

Освен с рисуване той се занимава и с продажба на картини на известни художници. Знае се, че е притежавал две картини на Караваджо. Картината „Юдит обезглавява Олоферн“ на Луис Финсън, изложена в Италиански галерии в Неапол, е абсолютно копие като тази на Караваджо.

Картини[редактиране | редактиране на кода]

Вижте също[редактиране | редактиране на кода]

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  • Ernst Gombrich – Dizionario della Pittura e dei Pittori – Einaudi Editore (1997)
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Louis Finson в Уикипедия на италиански. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​