Колоездене

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Версия от 06:36, 28 юли 2019 на Ted Masters (беседа | приноси) (Премахнати редакции на 213.233.150.85 (б.), към версия на Vodenbot)

Колоезденето е спорт, в който се организират състезания между спортисти, яздещи велосипеди. Състезанията могат да бъдат на различни настилки и терени и с различни велосипеди.

Колоездачно състезание през 1909 г.
Колона от колоездачи на състезание в Сан Франциско.

Най-популярни са състезанията с така наречените „шосейни велосипеди“. Това са велосипеди с олекотена конструкция и тънки гуми за по-малко съпротивление и по-висока скорост. Състезателите носят каски и екипи, който подобряват аеродинамиката на велосипедиста. Състезанието се провежда на открит терен на голямо разстояние (обикновено около 150 – 200 километра) и има много участници. Провеждат се общи стартове и бягания по часовник (обикновено на малко по-късо разстояние), индивидуални и отборни състезания.

Съществува Световна купа, за която се провеждат състезания през цялата година на различни места. Най-престижното състезание е Обиколката на Франция (Тур дьо Франс). Провежда се в края на месец юли и е съставено от 20 етапа из цяла Франция (при някои от етапите маршрутът излиза в съседните страни — Белгия, Испания). Освен 'Тур дьо Франс' популярни са 'ДЖиро' (Обиколката на Италия) и 'Вуелта' (Обиколката на Испания). В България, колоездачните състезания и обиколки се контролират от Български Колоездачен Съюз (БКС). Облекло за колоездене ушито в България, се предлага от Долчини. Професионалното облекло за колоездене се дели на зимно и лятно облекло. Характерна черта в колоездачните клнове е дунапренова подложка пришита от вътрешната страна на седалишната част. При горните дрехи на колоездачите пък, характерна черта са задните джобове в които колоездачите пъхат връхно яке или яке за дъжд и отново запазват айродинамичната си стойка, без допълнителните дрехи да им пречат по време на колоездене.

Популярни са и състезанията на писта, в които участват „пистови велосипеди“ (олимпийска дисциплина). Провеждат се на наклонена овална писта най-често на закрито. Велосипедите са с олекотена конструкция, без спирачки и скорости като има специални добавени части за подобряване на аеродинамичната стойка на колоездача. Скоростта достига до 75 км/ч. Някои от дисциплините са 200 метра летящ старт, други дисциплини са скрач, италианско преследване, отборно каране, 1000 метра, бързина