Александрийско богословско училище
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
Александрийско богословско училище, известно още и като Катехизическата школа в Александрия и Дидаскалион, представлява водещо средище на християнски богослови, епископи и дякони. Учителите и учениците на тази школа играят ключова роля в ранните богословски спорове на християнската църква. Заедно с Богословското училище в Антиохия, то се оформя като едно от двете главни огнища на библейска екзегеза и богословие през късната античност.
Според Йероним Блажени, основател на школата е апостол Марк. Най-ранният известен ръководител е Атинагор (ок. 176 г.), а след него през 181 г. начело застава Пантен, който по-късно предава ръководството на своя ученик Климент Александрийски през 190 г.[1]
Сред най-изтъкнатите богослови, свързани с тази школа, се открояват Ориген, Григорий Чудотворец, Ераклас, Дионисий Александрийски и Дидим Слепеца. Дори фигури като Йероним и Василий Велики посещават школата, за да се срещнат с нейните учени.
Съвременната Коптска богословска семинария в Кайро се счита за продължител на традицията на тази древна школа.
Основаване
[редактиране | редактиране на кода]Богословското училище в Александрия се утвърждава като най-старата школа от този тип в света. Според свидетелството на Йероним, самият свети Марк полага началото ѝ[2], а за първи ръководител назначава свети Юст[3], който по-късно става шестият епископ на Александрия. Съществува и друго мнение, според което школата възниква около средата на II век, около 190 година[4].
Под ръководството на учения Пантен школата прераства във водещо средище на религиозно знание. Там преподават изтъкнати учени като Атинагор, Климент, Дидим и великият Ориген, който се смята за баща на богословието и оказва дълбоко влияние в областта на библейския коментар и сравнителните изследвания. Мнозина, сред които и самият Йероним, посещават Александрия, за да обменят идеи с преподавателите на школата.
Климент Александрийски (ок. 150–211/216) също играе водеща роля в развитието на това духовно средище. Преподаването в школата далеч не се ограничава до богословски теми — в учебната програма влизат още християнска философия, науки, математика, гръцка и римска литература, логика и изкуства. Именно тук се поставят основите на въпросно-отговорния метод на коментиране, а забележителен факт е, че още 15 века преди Брайл слепи ученици в школата използват дърворезбени техники, за да четат и пишат.
Същност на богословското училище
[редактиране | редактиране на кода]
Целта на Александрийското богословско училище е да подготвя защитници на християнската вяра. Школата не придобива широка слава, докато начело не застава Пантеон — философ стоик от Сицилия, който приема християнството, според преданието, благодарение на един от учениците на свети Марк. Около 180 година той поема ръководството на школата и незабавно започва да въвежда реформи, които я издигат до бъдещата ѝ слава. Най-значимото постижение на Пантеон е съюзът, който установява между богословието и философията — идея, която неговият наследник Климент Александрийски възприема с известна предпазливост.
Привържениците на Пантеон разглеждат философията като „Дар от Бога“, „Проява на Божия Промисъл“, предназначена за езичниците така, както Законът е даден на юдеите — средство за оправдание и подготовка за Евангелието. Те вярват, че между разкритата религия и философията — разбрана по този начин — не съществува противоречие, а напротив, философията може да служи на религията по различни начини:
(a) като обучава ума на точност в мисленето и така подготвя за по-висше богословско знание;
(b) като предлага доказателства и илюстрации на истини, общи за двете области;
(c) като оформя разкровенията в научна система.
Тази идея среща отпор от т.нар. „позитивни учители“ на Западната църква, особено от Тертулиан и свети Киприан.

През 192 година наследникът на Пантеон — Тит Флавий Климент, по-известен като Климент Александрийски — е назначен за ръководител на школата. Неговите лекции привличат множество езичници. Той започва с философски доказуеми истини, стремейки се чрез тях да доведе слушателите си до приемане на християнската вяра. Не се ограничава само с устно преподаване — пише и редица трудове за онези, които не могат да посещават лекциите му.
През 202 година Климент бяга в Палестина заради гоненията, наложени от император Септимий Север. Четири години по-късно се завръща.
Първите големи фигури на Църквата в Египет са именно учени, а не епископи — ръководителите на катехизаторската школа: Климент (160–215) и Ориген (185–251). И двамата са добре запознати с гръцката философия и посвещават живота си на велико синтезиращо дело — превръщат християнството от локален култ на бедните в цялостна религия с философия и космология.
Закриване на училището
[редактиране | редактиране на кода]Школата преживява упадък след смъртта на Дидим Слепеца през 398 г., когато епископ Теофил ограничава независимото богословско размишление, концентрирайки доктриналната власт в ръцете на епископа. Въпреки това, някои източници посочват, че ученикът Родон продължава дейността на школата, премествайки я в град Сиде.
През 1893 г. Коптската православна църква възстановява школата като Коптска богословска семинария, с кампуси в Александрия, Кайро и други градове. Семинарията продължава традицията на обучение по християнско богословие, история и коптско изкуство.
Списък на ректорите в хронологичен ред
[редактиране | редактиране на кода]- Юст, (62–118)
- Евмéний, (118–129)
- Маркиан, (129–152)
- Пантен, (181–190)
- Климент Александрийски, (190–202)
- Ориген, (203–?)
- Хераклас, (?–231)
- Дионисий, (231–247)
- Теогност, (III век)
- Пиерий, (IV век)
- Ахила, (IV век)
- Петър, (IV век)
- Серапион, (IV век)
- Макарий, (IV век)
- Дидим Слепеца, (340–391)
- Родон, (V век)
- Игумен на манастира „Св. Макарий Велики“ (V–XIX век)
- Юсеф Макарий, (1893–1918)
- Хабиб Гиргис, (1918–1951)
- Отец Ибрахим Атия, (1951–1962)
- Шенуда III, (1962–1987)
- Епископ Григорий, (1987–настояще)
Виж също
[редактиране | редактиране на кода]Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Крос, Ф.Л.; Ливингстън, Е.А., ред. (1974). „Климент Александрийски, св.“. Оксфордският речник на християнската църква (2-ро издание). Оксфорд: Oxford University Press.
- ↑ „Александрийското училище - Част I - Въведение в Александрийското училище“.
- ↑ „Свети Марк и Александрийската църква“.
- ↑ „Александрийско училище | институция, Александрия, Египет“. Енциклопедия Британика.