Беседа:Мал гьол

Съдържанието на страницата не се поддържа на други езици.
от Уикипедия, свободната енциклопедия

Вчера забравих да пиша, че координатите ги взех от карти, изхождайки от това, че „Мал гьол“ очевидно е съседно с „Голям гьол“, което пък е известно като „Караниколичко езеро“. В Уикимапия има „Karanikola's Greater Lake“ (неговите координати също съм ги добавил в Данни) и редом с него „Smaller Karanikola's Lake“. Посочените размери на езерото също съвпадат с тези от картите и затова мисля, че вероятността за грешка е доста малка.
— Luchesar • Б/П 11:23, 4 ноември 2017 (UTC)[отговор]

Много ти благодаря - аз много често се измъчвам с тези координати и най-лошото е, че често никаква не я свършвам накрая. А дали да не преместим в тоя смисъл на Малко Караниколско езеро?--Алиса Селезньова (беседа) 11:32, 4 ноември 2017 (UTC)[отговор]
Просто ми ги пускай тия неща с координатите на мен. :-) За името: зависи какво казват източниците. На картите голямото езеро навсякъде е отбелязано като „Караниколско“, което е логично, щото се намира в подножието на връх „Кара-Никола“. Малкото, обратно, почти никъде няма дадено име - единствено в Уикимапия са го писали „Малко Караниколско“. „Мал гьол“ си мисля, че може да породи проблем и с това, че е твърде генерично име - няма да се учудя, ако има десетки, ако не и стотици езера и дори непресъхващи локви, които биват наричани по този начин. Демек, може би е разумно наистина да се премести - освен ако някакви авторитетни източници не твърдят непременно, че трябва да си е „Мал гьол“.
— Luchesar • Б/П 11:48, 4 ноември 2017 (UTC)[отговор]
Сетих се, че за тия статии може да е полезна една книжка, която излезе преди години: „Високите планини на Република Македония“. Ще я изнамеря.
— Luchesar • Б/П 12:03, 4 ноември 2017 (UTC)[отговор]
Начи, ето какво пише в книгата (Динчев, Евгений и др. Високите планини на Република Македония. София, 1998. ISBN 954-8047-61-6.) за двете езера...
  • с. 33: „Следва един красив дял - Караниколичкият, с две чудни едноименни езера. Първият връх по него е Караникола (2408 м), който също е възлов.“
  • с. 38: „На трето място [по големина] идва по-голямото от двете Караниколички езера - Голем Гьол, разположено в циркуса под връх Кара Никола, на 2180 м. Има размери 290 на 115 метра и площ от приблизително 27 дка. То е от най-дълбоките със своите 5,60 м. През лятото водата достига до 23 градуса по С, което на тази височина е изключително. Причините са, че 12 часа в денонощието се огрява от слънцето и особеният скален строеж около и в него. Крайно интересен е химическият състав на водата му, което също обуславя високата температура. Дава началото на Караниколска река, ляв приток на Пена. Над него, на 2300 м, се намира по-малкото - Мал Гьол. Но и то със своите 8 дка площ и близо един метър дълбочина е от големите шарпланински езера. Между двете Караниколички езера по големина се вклинява само Бяло езеро с 18 дка и един метър дълбочина. Останалите езера на македонска територия са сравнително малки.“
Малко объркана работа: хем езерата са „Караниколички“, хем са съответно Голем и Мал гьол. Последователност обаче липсва дори в изписването на върха: на едното място е „Караникола“, на другото - „Кара Никола“ (второто се използва и в картите, които съм виждал, включително тези на съветския Генщаб). Според мен го сложи/остави както ти харесва.
— Luchesar • Б/П 18:00, 4 ноември 2017 (UTC)[отговор]
Благодарско - добавих го в статията.:-)--Алиса Селезньова (беседа) 19:31, 4 ноември 2017 (UTC)[отговор]