Богомил Николов
Богомил Николов | |
български скулптор | |
Проф. Николов с наградата САЛТУС в галерия Академия, 2018 г. | |
Роден |
18 декември 1943 г.
|
---|---|
Учил във | Висш институт за приложни изкуства „Строганов“, Москва |
Богомил Николов в Общомедия |
Богомил Николов Димитров, известен повече с презимето си Николов, е български художник (скулптор), работещ главно в сферата на медалната скулптура.
Биография
[редактиране | редактиране на кода]Роден е в с. Бръшляница, Плевенско, на 18 декември 1943 г. Завършва Художествената гимназия в София, специалност „Живопис“, през 1964 г.
От 1966 до 1968 г. учи монументална живопис в Художествената академия при проф. Георги Богданов, а през 1971 г. се дипломира в Московския висш институт за приложни изкуства („Строганов“), където прави първите си медали.
През 1976 г. организира първата си самостоятелна изложба „Медал, плакет, малък релеф“ в София, която е първата по рода си в България.
От 1971 до 1991 г. Николов е главен хуожник на художественото ателие за метал и бижутерия при Творческия фонд на СБХ. През 1996 г. печели конкурс за доцент в Катедра „Метал“ на НХА, а през 2002 г. му е присъдено научното звание професор. От 1996 до 2011 г. е ръководител на катедра.
Творчество
[редактиране | редактиране на кода]Освен медалната скулптура и монетния дизайн Николов работи и в областта на живописта, приложните изкуства и графичния дизайн.
Негови творби са в колекциите на световни музеи и галерии, като Британския музей и музея „Виктория и Алберт“ в Лондон, Държавния музей за изкуство „Пушкин“ в Москва, Кралската медална колекция в Стокхолм и много други. Печели Годишната британска награда „Марш“ и Президентския медал на Британската асоциация за медална скулптура БАМС за 2012 г. – признание за творческите му заслуги и усилията му, посветени на развитието и популяризирането на медалиерното изкуство.
Автор е на повече от 600 медални творби. Проектирал е и голям брой колекционни монети, медали, държавни и институционални награди и отличия. (Наградата „Паисий Хилендарски“, наградата „Златен век“, „Златен грифон“ и др.)
Освен успехите му в личен творчески план, той получава високо международно признание и в сферата на художественото образование и организацията на крупни национални и международни събития и арт проекти. Явявайки се пионер на българската медална скулптура, той не само създава национална художествена школа, но и допринася България да се нареди сред водещите страни в тази област. В резултат на това Международната федерация за медално изкуство ФИДЕМ възлага на националния делегат проф. Николов да организира провеждането на 33-ти световен конгрес на федерацията в София през 2014 г.
През 2018 г. НХА организира ретроспективна изложба на художника в галерия „Академия“ по случай 60-годишната му творческа дейност. На официалното откриване на изложбата проф. Николов получава най-престижната световна награда ANS „Санфорд Салтус“, която се присъжда за изключителни постижения в медалната скулптура. Наградата връчва изпълнителният директор на Комитета по връчване на наградата „Санфорд Салтус“ Уте Вартенберг Кейган.
Творби в музеи
[редактиране | редактиране на кода]- Национална художествена галерия, София
- Британски музей, Лондон
- Музей „Виктория и Алберт“, Лондон
- Кралската нумизматична колекция, Стокхолм
- Държавен музей, Берлин
- Музей за германска история, Берлин
- Ермитаж, Санкт-Петербург
- Държавен Музей за изобразително изкуство „Пушкин“, Москва
- Словашка национална галерия, Братислава
- Музей за чуждестранно изкуство, Рига
- Музей на медалното изкуство, Вроцлав
- Музей „Данте Алигиери" Равена, и другаде
Отличия и награди
[редактиране | редактиране на кода]- 1979. Сребърен медал, Международно биенале за малка пластика, Равена
- 1985. Голяма награда, Международно квадриенале за медално изкуство, Кремница
- 1988. Голяма награда, Международно биенале на уникалния медал, Варшава
- 1992. Трета награда, Национален конкурс за герб на България
- 1996. Художник на годината, Галерия „Леседра“, София
- 2000. Специална награда на Югославската национална арт асоциация /Международно биенале на миниатюрата, Горни Милановац/
- 2012. Награда „Марш“ и годишна награда на Британската асоциация за медално изкуство BAMS за високи постижения в медалната скулптура
- 2016. Награда „София" за визуални изкуства и за организация на Световния конгрес на ФИДЕМ в София
- 2016. Годишна награда на ANA (Американската нумизматична асоциация) за изключителни постижения в Медалната скулптура
- 2017. Международна награда „Saltus" на ANS (Американската нумизматична организация) за изключителни постижения в медалната скулптура
За автора
[редактиране | редактиране на кода]- Николов, Богомил. Медална скулптура. Албум, София 2014 г.
- Колбасова, Ирина. Медалиерното изкуство в България, НБУ, 2020 г.
- Кънчев, Иван. Творците говорят 77 интервюта за българската скулптура, София 2020 г. I том
- Розева Грийн, Надя. Ателието за медална скулптура на проф. Богомил Николов Списание „Медалът“, есен 2004 г.
- Енциклопедия на българското изобразително изкуство, БAH, 1983 г.
- Косарева, Алла. Изкуството на медала Просвещение, Москва 1982 г.
- Босилков, Св. Българският плакат, Български художник, 1973 г.