Бородински хляб
Бородински хляб е традиционен руски тъмен ръжен хляб, един от най-популярните в Русия и бившите републики на СССР.
В съставът на тестото за неговото приготвяне, освен обикновеното ръжено и пшеничено брашно, кисело тесто (предтесто, квас, стартер), сол, включва ръжен малц, захар, меласа и кориандър[1]. Бородинският хляб е богат на витамини B1 и B2.
Този хляб се отличава от другите със сложната си рецепта, с използването на така наречената „запарка“ – смес от ръжено брашно, малц, млян кориандър и гореща вода. Запарката зрее и престоява не по-малко от 6 часа в топло помещение. Именно тя дарява Бородинския хляб с незабравим леко сладък вкус, сложен, наситен аромат, еластична гъвкавост и ярък шоколадов цвят на меката част[2].
Легенда за създаването
[редактиране | редактиране на кода]Не напълно ясно къде е създаден Бородинският хляб, но съществуват няколко митове за това. Най-вероятният е, че хлябът е замесен за първи път от монахини от женския Спасо-Бородинският манастир, близо до с. Бородино, Московска област, в близост до който е водена Бородинската битка на руската армия срещу император Наполеон Бонапарт, през 1812 година. Хлябът бил приготвен като поменен хляб поръчан от вдовицата на убития генерал Александър Тучков. Твърди се, че в близост до манастира имало собствена пекарна, където за първи път е разработена рецепта за този погребален хляб – черен, с посипани върху му семена от кориандър (символ на шрапнелите от които загинал генерала)[3].
Вижте също
[редактиране | редактиране на кода]Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ sourdough.ru
- ↑ www.berezka.bg, архив на оригинала от 27 ноември 2019, https://web.archive.org/web/20191127184916/http://www.berezka.bg/produkti/proizvedeno-v-beryozka-borodinski-hlyab, посетен на 4 януари 2020
- ↑ busehleb.ru, архив на оригинала от 27 октомври 2019, https://web.archive.org/web/20191027031327/http://busehleb.ru/eto-interesno/27-stati/177-legenda-o-borodinskom-hlebe.html, посетен на 4 януари 2020