Направо към съдържанието

Василий Острожки

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Василий Острожки
Василије Острошки

Роден
Починал
29 април 1671 г. (60 г.)

Религияправославие
Канонизация
Почитан вИзточноправославна църква
Главно светилищеОстрожки манастир
Празник29 април (Грегориански календар)
12 май (Юлиански календар)
Покровителствосърби и Херцеговина
Василий Острожки в Общомедия

Свети Василий Острожки е сред най-почитаните сръбски светци, като православен покровител на Херцеговина. Живял и просиял през XVII век, той е сред най-тачените сръбски светци, още повече че св. Сава Сръбски като млад принц пребивавал в Херцеговина, където получил Божията промисъл.

Ражда се в Попово село, Херцеговина, през 1610 г. в бедното, но благочестиво семейство на Петър и съпругата му Анастасия-Ана с моминско име Джурица. При кръщението е наречен Стоян, по фамилия Йованов(ич), а семейството му е дълбоко религиозно.

Родителите поверяват Стоян като момък на чичо му, който е игумен на манастира Завала. В манастира се научава на четмо и писмо, напредва в духовно отношение, запознава се със Светото писание и произведенията на Светите Отци на Църквата, които възбуждат в душата му желание да се посвети на Бога, което и се случва. Поотраснал Стоян се мести в Требинския манастир „Успение на Пресвета Богородица” (Твърдош), където приема схима. При замонашването Стоян приема името Василий, в чест на св. Василий Велики. По-късно, заради пребиваването си в пост в Острожкия манастир, получава прозвището Острожки. Като монах води строг подвижнически живот, преминавайки последователно в дяконски и свещенически чин. Отличавайки се с благо и твърдоверие е възведен в архимандритско достойнство.

Василий Острожки просиява в трудно време за вярата на народа на Черна гора и Херцеговина, а това е време на католическа, и в частност униатска пропаганда в сръбските земи, на която Василий Острожки твърдо се противопоставя. Архимандрит Василий се отдава на повсеместна деятелност сред народа, като добър пастир и духовник. Обикаля херцеговинските села и градове, вършвайки богослужения, и затвърждавайки с личен пример православната вяра в хората – утешавайки и подкрепяйки страдащите, колебливите и малодушните. Едновременно с това той не изоставя монашеския си подвиг, т.е. поста, молитвата и мисълта за Бога. По този начин Василий се превръща в пръв враг на католиците от Дубровнишката република и местните турци, поради което се налага за изваестно време, с цел опазване на живота си, да замине за Руското царство, а след завръщането си от Русия се установява за известно време на Света гора – за което получава благоволение от своя духовен пастир и печки патриарх – Паисий I Яневец.

В резултат от успешната му мисия в руските земи, и пребиваване в Света гора, патриарх Паисий уповавайки се на духовните качества и способности на архимандрит Василий, го възвежда в архиерейски сан. За това спомага най-вече дотогавашното му пастирско служение, включително по време на едногодишния му престой на Света гора. През 1638 г. в Печ, на 28 години, Василий е хиротонисан за епископ и поставен за митрополит на Требине. Вече като духовен пастир с архиерейски сан, Василий въпреки грозящите го опасности се отдава на неуморно пастирско служение сред народа, пътувайки из Требине надлъж и нашир. Около него със служението му започнали да се случват чудеса. Вярващ, народът започнал да се стича при него, търсейки наставление, закрила и утеха в неволите си. По-късно Василий е въдворен в нова епархия – Източно-херцеговинската, където местните турци издевателствали над местните християни, като плячкосвали села, отвеждали пленници на заточение, опожарявали църкви и манастири. Поради бушуващите по него време непрестанно венецианско-турски войни, областта страдала повстеместно, а Василий намерил убежище, оттегляйки се на стари години в труднодостъпния и отдалечен манастир Острог. Острог бил прочут със строгия живот на своите обитатели и особено със своя игумен – старецът Исая, който се подвизавал дълги години в отшелническа пещера над манастира. В тази пещера се заселил и Василий. От скита той петнадесет години управлявал своята епархия. Около него се събрали нови монаси, обновили старата манастирска църква „Въведение Богородично” и съградили нова, посветена на Честния Кръст. Когато братството се разраснало, преподобният поставил един от братята за игумен, а сам той се отдал на най-строги подвизи в своята постница, като през цялото това време не изоставил и грижите за епархията и повереното му херцеговинско паство. При необходимост напускал манастира и слизал сред народа, за да го наставлява, утешава и подкрепя. А населението от своя страна се устремявало към манастира, надявайки се на молитвената му помощ и търсейки богопросветените му съвети.

Василий Острожки на 29 април 1671 г. предава душата си в ръцете Божии. Тялото му е погребано от братството в църквата „Въведение на Пресвета Богородица”, а през 1678 г. гробът му бил отворен и в него монасите намерили мощите на светеца цели, нетленни и благоухаещи. Още преди отворянето на гроба му, около него се случвали чудеса, а след отварянето нетленните му останки са положени в кивот в манастирския храма, където се намират и днес.[1]