Вивероне (езеро)
Вивероне | |
Местоположение в Италия | |
Вивероне в Общомедия |
Езерото Виверòне (на италиански: Lago di Viverone; на пиемонтски Lagh dël Vivron) е третото по големина езеро в Регион Пиемонт, Северна Италия, разположено между крайната североизточна част на Канавезе (Източно Епоредиезе) и крайната южна част на Биелезе. Носи името си от едноименната община, към която основно принадлежи.
Освен че е важен риболовен и туристически ресурс, езерото е важен археологически обект с праисторически находки от Бронзовата епоха. През 2005 г. е признато за територия от значение за Общността под името Лаго ди Вивероне (код: IT1110020).
Географско местоположение
[редактиране | редактиране на кода]Намира се в югоизточната част на Мореновия релеф на Ивреа и е на 230 метра над морското равнище. През по-голямата част от своето разширение водното тяло попада в Провинция Биела, под Община Вивероне. Западната му част попада в рамките на Метрополен град Торино, към Община Адзельо. Що се отнася до бреговете, северозападният бряг принадлежи на община Пивероне (Лидо ди Андзаско), докато блатистите зони се простират на запад и югозапад до торфеното блато Мореня, в общините Адзельо и Борго д'Але в Провинция Верчели.[1] Намира се на около 16 км от град Ивреа, на 14 км от град Сантия и на 23 км от град Биела.
Характеристики
[редактиране | редактиране на кода]Езерото Вивероне е с ледников произход, част е от Мореновия амфитеатър на Ивреа и е образувано през Кватернера (както многото езера близо до Алпите). Захранва се не само от подземни води[2], но и от някои малки притоци. Канал Фола е водният поток, излизащ от него, и той е разклонение на Канал Виолана.[3] Името Fòla (от пиемонтски луда) се отнася до слуховете, че водният поток от време на време обръща посоката си, превръщайки се от излизащ във вливащ се. Това явление е отречено от проучване на ARPA Пиемонт, което открива потоци, които постоянно напускат езерото.[2]
Площта на езерото е 5,72 km² [3] следователно това го прави третото по големина езеро в Пиемонт. Максималната му дълбочина е 50 метра, а дължината е 3470 м с максималната ширина 2550 м. Общият му периметър е 13.06 км, но то не е напълно проходимо; югозападната част е прекъсната, тъй като е много дива, богата на растителност и низинни гор. Северната и източната част, от друга страна, са по-урбанизирани, с по-голямо присъствие на дейности, свързани с туризма (барове, сладоледаджийници, хотели, къмпинги, плажове).
Наскоро създадена корабна линия свързва пристанищата на Вивероне Lido, подселищата Масерия, Комуна и Андзаско. През топлите сезони процъфтяващият туризъм насърчава и чисто туристическо-ландшафтното корабоплаване.Често се посещава за различни екскурзии от туристи от областите Биела, Верчели, Канавезе и Вале д'Аоста, преди всичко като задължително преминаване в подножието на Via Francigena .
История
[редактиране | редактиране на кода]Археологическият интерес към Вивероне датира от откриването на останки от скъпоценни камъни, оръжия и различни камъчета, принадлежащи на праисторически популации, които са живели в наколни селища, датиращи от Бронзовата епоха (1500-1450 г. пр. н. е. и 1050-1000 пр.н.е.), в т. нар. Глинен период. Първите проучвания са извършени между 1965 и 1976 г. от Гуидо Джолито, почетен инспектор по подводна археология. Впоследствие Археологическият надзор на Пиемонт стартира, с одобрението на компетентното министерство, официален археологически обект. През 1996 г. първото поле с колове е идентифицирано в Cascina Nuova (в подселището Масерия). Към този обект през следващите години са добавени други, също от северозападната страна, точно между района на Портичоло и Лидо ди Андзаско, открити благодарение на подводните проучвания, извършени през 1980-те години.
Древното подводно праисторическо селище е вписано през 2011 г.[4] в Списъка на ЮНЕСКО за обектите на световното наследство (с ID=1363-102).[5] Вероятно по-умереният климат и използването на бронзови инструменти са благоприятствали демографския растеж дори извън контекста на езерото, например в близкото малко езеро в селцето Бертиняно, където са открити пироги, които сега се съхраняват в Музея на Античността в Торино.
Първото име, дадено на езерото, е благодарение на бенедиктински монашески обект от 9 век, който го е посветил на Свети Мартин от Тур – един от светците, скъпи на Ордена на Свети Бенедикт. След това, през вековете, езерото променя името си няколко пъти, в зависимост от геополитическите интереси на времето: от Ларо ди Рополо, до Адзельо, след това окончателно на Вивероне.[6]
Според древна легенда езерото е било нападнато от летящ дракон, който често се е появявал по бреговете му, сеейки смърт, но е бил победен около 1000 г. от Свети Бономий според докладите на главния свещеник Карло Бенедето.[7] [8]
Състояние на околната среда
[редактиране | редактиране на кода]Екологичното състояние на езерото е проблематично, преди всичко поради бавния водообмен, чието средно време се оценява на около 30-35 години. Езерото отново е почти напълно годно за плуване през 2008 г., след няколко години, през които това използване е забранено поради замърсяване.
Също така през 2013 г. езерото като цяло е подходящо за къпане, дори и при наличие на локализирани епизоди на замърсяване.[9]
За да се постигне наистина оптимално качество на водата, се изпълнява проект за рекултивация[10] с реконструкция на колектора, който заобикаля езерото и съответните преливници, чието завършване скоро трябва да доведе до постепенно и окончателно подобряване на ситуацията.[9]
Риболовът остава изобилен с бяла риба, костур, шаран, лин, щука и сом.
Птичи живот
[редактиране | редактиране на кода]Основната част от орнитофауната са патици, зеленоглави патици, лиски, гмурци и чайки. През зимния период и по време на миграционните пасажи могат да се наблюдават и екземпляри от други видове. Дружеството „Тарабузо“[11] от Ивреа извършва дейности за наблюдение на птици през зимните месеци и окачва преброяването в специални таблици на таблата за съобщения, разположени покрай езерото.
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Carta Tecnica Regionale raster 1:10.000 (vers.3.0) della Regione Piemonte - 2007
- ↑ а б Progetto di recupero del lago di Viverone - Relazione finale. Arpa-Piemonte. Архив на оригинала от 2018-04-16 в Wayback Machine.
- ↑ а б Piano di tutela delle acque. Regione Piemonte - Direzione Pianificazione delle Risorse Idriche. Архив на оригинала от 2017-09-06 в Wayback Machine.
- ↑ http://web.tiscali.it/lapiazzanew/articoli/storia/romanizzazione.htm
- ↑
- ↑ Lago di Viverone , scheda on-line su www.archeocarta.com (consultato nel gennaio 2009).
- ↑
- ↑ Oreste Delucca, Il drago di Belverde e altri draghi d'Italia, Bookstones, 2015.
- ↑ а б Il lago di Viverone è balneabile, articolo di ARPA-Piemonte su www.arpa.piemonte.it Архив на оригинала от 2015-09-23 в Wayback Machine. (consultato nel gennaio 2014)
- ↑ Variante n. 1 al Piano Territoriale Provinciale della Provincia di Biella - Valutazione Ambientale Strategica. Provincia di Biella.[неработеща препратка]
- ↑ архивно копие // Архивиран от оригинала на 2011-02-07. Посетен на 2023-05-25.
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Lago di Viverone в Уикипедия на италиански. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |
|