Направо към съдържанието

Всевелод Панютин

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Всеволод Панютин
руски офицер

Роден
Починал
Волинска губерния, Руска империя

Националност Русия
Учил вПажески корпус
Наградиорден Света Анна III степен
Орден „Свети Станислав“ I степен
Орден „Свети Станислав“ II степен
Орден „Свети Станислав“ III степен
орден на свети Владимир, 4-та степен
Орден Свети Владимир III степен
Военна служба
Званиегенерал-лейтенант

Всѐволод Фьодорович Панютин (на руски: Всеволод Фёдорович Панютин) е руски офицер, генерал-лейтенант. Участник в Руско-турската война (1877-1878).

Всеволод Панютин е роден на 20 януари 1833 г. в Русия в семейството на потомствения дворянин генерал-лейтенант Фьодор Панютин, член на Държавния съвет. Ориентира се към военното поприще. Завършва Пажеския корпус с инженерна специалност. Започва действителна военна служба с производство в първо офицерско звание прапорщик в лейбгвардейския Преображенски полк (1852).

Участва в Кримската война (1853-1856) в частите, охраняващи Балтийското крайбрежие срещу вероятен британско-френски десант. Преминава на служба в армейската пехота (1855).

Участва в потушаването на Полското въстание (1863 – 1864). Повишен във военно звание полковник от 1867 г. Излиза в оставка през 1868 г.

Завръща в Руската армия през 1873 г. Назначен е за командир на 105-и Оренбургски пехотен полк.

Участва в Руско-турската война (1877-1878). Получава назначение като командир на 63-ти Углицки пехотен полк. Проявява се при освобождаването на Плевен и е назначен за комендант на града.

Участва с полка в зимното преминаване на Химитлийския проход. Бие се храбро в Шейновската битка. По свидетелството на военния кореспондент Василий Верешчагин полковник Всеволод Панютин пръв достига главния неприятелски редут със знаме в ръка. [1] Наречен е герой на Шейновския бой. Награден е с Орден „Свети Георги“ IV ст. Недалеч от Харманли разгромява неприятелска колона от 6 табура и завладява грамаден обоз с продоволствие и боеприпаси. За превземането на Плевен награден със златно оръжие „За храброст“ и е повишен във военно звание генерал-майор от 1879 г.

След войната е командир на лейбгвардейския Кексхолмски полк (1879), 1-ва бригада от 3-та гвардейска пехотна дивизия, 5-а пехотна дивизия и 11-а пехотна дивизия. Повишен е във военно звание генерал-лейтенант от 1890 г.

Умира на 12 януари 1895 г. в своето имение Забрал близо до Луцк, Волинска губерния.

  1. Освободителната война 1877-1878, С., 1986, с. 70
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Панютин, Всеволод Фёдорович“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​