Галактическо струпване
Направо към навигацията
Направо към търсенето
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. Шаблонът е поставен на 05:58, 16 юни 2015 (UTC). |
Галактическо струпване е гравитационно свързана система от галактики и представлява едно от най-големите видове структурни образования във Вселената. Размерите му достигат до 108 светлинни години, като масата варира между 1013 и 1015 слънчеви маси.
Галактическите струпвания условно се делят на регулярни и нерегулярни:
- Регулярните имат правилна сферична форма, в която преобладават елиптичните и лещовидни галактики, с ярко изразена централна част. Регулярно струпване например е струпването Косите на Вероника.
- Нерегулярните са с неправилна форма и имат много по-малко галактики в сравнение с регулярните, като в тях преобладават спиралните галактики. Пример за нерегулярно струпване е струпването Дева
Галактическото струпване е като звездното, но целите галактики се струпват сякаш вселената е започнала да се свива. А когато галактиките се приближат твърде много една към друга, те се притеглят взаимно и приемат странни форми-най-често дълга опашка или ярък пръстен. Големите галактики поглъщат малките, ако те се окажат прекалено близо.