Диско топка


Диско топката (известна също като огледална топка или блестяща топка) е приблизително сферичен предмет, който отразява светлината, насочена към нея в много посоки, създавайки сложни светлинни прояви. Повърхността ѝ се състои от стотици или хиляди фасети, почти всички с приблизително с еднаква форма и размер и всяка от тях има огледална повърхност. Обикновено тя се монтира доста над главите на присъстващите, окачена от устройство, което кара тя да се върти стабилно по вертикална ос и да се осветява от прожектори, така че неподвижните зрители възприемат наличието на светлинни лъчи, които мигат над тях, и виждат безброй петна (подобни на създадените от естествена светлина слънчеви зайчета) от светлина се върти около стените на стаята.
История[редактиране | редактиране на кода]
През 60-те, 70-те и 80-те години на миналия век тези устройства са били стандартно оборудване в дискотеките, а до края на хилядолетието името „диско топка“ е широко популярно.
Рекорд[редактиране | редактиране на кода]
Въпреки твърденията, че най-голямата диско топка в света може да бъде намерена на крайбрежната алея в Блекпул, Обединеното кралство,[1] тя е по-малка от рекордьора в света на Гинес. Топката е направена за събитието Bestival 2014 в Англия и е с диаметър 10,33 метра.[2]
Източници[редактиране | редактиране на кода]
- ↑ The World’s Largest Mirrorball, June. 2002, Архивирано на 30 януари 2010 г.
- ↑ Bestival 2014 disco ball is world's largest // BBC News. 8 September 2014. Посетен на 8 September 2014.
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Disco ball в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |