Елисейски дворец

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Елисейски дворец
Palais de l'Élysée
Secretary Pompeo Arrives to Meet with French Foreign Minister Le Drian in Paris (50610423656).jpg
Дворецът на двореца
Palais de l'Elysée, Bureau du président - Journées du Patrimoine 2014.jpg
Местоположение в Quartier de la Madeleine, Париж
Информация
СтранаFlag of France (1794–1815, 1830–1974, 2020–present).svg Франция
МестоположениеПариж
Архитект. стилкласицизъм
АрхитектАрман-Клод Моле
Строителство1718 – 1722 г.
СобственикФренско правителство
Сайтelysee.fr
Елисейски дворец в Общомедия

Елисейският дворец (на френски: Palais de l'ÉlyséeПалѐ дьо л'Елизѐ) е официална резиденция на президента на Френската република.

Разположен е в Париж, 8-и арондисман, ул. „Фобур Сент Оноре“ (Faubourg Saint-Honoré) 55, недалеч от прочутото авенюШанз-Елизе“, което в превод означава „Елисейски полета“ и откъдето е получил името си.

Предназначение[редактиране | редактиране на кода]

Там се провеждат заседания на правителството на Франция (което се ръководи от президента). В градините на двореца вечерта на 14 юли (деня на превземането на Бастилията) се устройват празненства по случай деня на Френската република (националния празник на страната).

В Елисейския дворец президентът приема главите на чуждестранните държави, с почетен караул на Републиканската гвардия на Франция.

История[редактиране | редактиране на кода]

Palais de l'Élysée, Paris.

Зданието е строено за граф Еврьо (Évreux) от рода Латур д’Оверн (La Tour d’Auvergne) и неговата съпруга от рода Кроза (Crozat, най-богатия тогава в страната, кредитирал краля, с монопол върху Луизиана) като градски дворец (hôtel particulier) в стил Регентство от архитект Арман-Клод Моле през 1718 – 1722 г. След смъртта на графа през 1753 г. е придобит от крал Луи XV за мадам дьо Помпадур, която увеличава площта му. След нейната смърт през 1764 г. преминава към далечни роднини на краля.

При Наполеон I за първи път е използван за нуждите на правителството. Там са живели също сестра му Каролин Мюрат и жена му императрица Жозефина.

През 1816 г. е купен от Луи XVIII. Става официална резиденция на президента на Втората република Наполеон III (1848), който се провъзгласява (1852) за император и заема обичайната монархическа резиденция – двореца Тюйлери.

Самият Елисейски дворец е престроен (1853 – 1867) по разпореждане на императора от архитект Лакроа и оттогава неговият външен вид не е променян.

Галерия[редактиране | редактиране на кода]

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]

CC BY-SA icon.svg Heckert GNU white.png Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Елисейский дворец“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​