Направо към съдържанието

Заклинателят (книга)

от Уикипедия, свободната енциклопедия
„Заклинателят“
„The Exorcist“
АвторУилям Питър Блати
Първо издание1971 г.
САЩ
ИздателствоHarper & Row
Оригинален езикАнглийски
ЖанрХорър
ВидРоман
Страници340
СледващаЛегион

Издателство в Българияизд. „Хемус“
изд. „Изток-Запад“
ПреводачИванка Спасова (1992)
Любомир Николов (2012)
ISBNISBN 9786191420589
НачалоThe blaze of sun wrung pops of sweat from the old man's brow, yet he cupped his hands around the glass of hot sweet tea as if to warm them.
КрайIn forgetting, they were trying to remember.

„Заклинателят“ (на английски: The Exorcist) е хорър роман, написан от Уилям Питър Блати през 1971 г.

Книгата разказва за демоничното обладаване на 12-годишната Ригън Макнийл, дъщеря на известна актриса, както и за психиатър свещеник йезуит, който се опитва да прогони демона. Публикуван от Harper & Row, романът е база на изключително успешната филмова адаптация, излязла две години по-късно, чийто сценарий също е написан от Блати.

Романът е вдъхновен от действителен случай от 1949 г. на демонично обладаване и екзорсизма, за когото Блати чува, докато е студент в университета Джорджтаун[1] през 1950 г. За това действието в романът се развива във Вашингтон в близост до кампуса на университета. През септември 2011 г. е преиздаден за да се отбележи 40-ия рожден ден на романа.

Възрастен йезуитски свещеник на име Ланкастър Мерин ръководи археологически разкопки в северната част на Ирак и изучава древни реликви. След откриването на малка статуя на демона Пазузу (действителен древен асирийски полубог), серия от поличби го предупреждават за предстояща конфронтация с мощно зло, с което, неизвестно за читателя в този момент, той се преборва преди при екзорсизъм в Африка.

В същото време, в Джорджтаун, едно младо момиче на име Ригън Макнийл живее с известната си майка, актрисата Крис Макнийл, която е в Джорджтаун за да снима филм. Когато Крис завършва работата си по филма, Ригън започва необяснимо да се разболява. След поредица от полтъргайст-подобни събития в тяхната къща под наем, за които Крис се опитва да намери правдоподобни обяснения, Ригън започва бързо да се променя психологически и физически: тя отказва да яде, нито да спи, става отдръпната и френетична, и все по-агресивна. Крис първоначално мисли поведението на Ригън, че е в резултат на потиснат гняв заради развода на родителите си и отсъстващ баща.

След няколко неуспешни психиатрични и медицински лечения, майката на Ригън, която е атеист, се обръща към местен йезуитски свещеник за помощ, когато личността на Ригън става все по-обезпокоителна. Отец Демиън Карас, който преминава през криза на вярата, свързана със загубата на майка си, се съгласява да види Ригън като психиатър, но първоначално се противи на идеята, че това е действително демонично обладаване. След няколко срещи с детето, вече напълно демонична личност, той се обръща към местния епископ за разрешение за извършване на екзорсизъм върху детето.

Епископът, с които той се консултира не вярва Карас да е квалифициран да изпълнява ритуалите, и назначава опитния Мерин, който скоро се връща в САЩ за извършването на екзорсизма, въпреки че той допуска Карас да му помогне. Дългият екзорсизъм тества свещениците както физически, така и духовно. Когато Мерин, който преди това е претърпял сърдечна аритмия, умира по време на процеса, завършването на екзорсизма в крайна сметка трябва да направи отец Карас. Когато той настоява, демоничният дух да се всели в него вместо невинната Ригън, демонът се възползва от възможността да обладае свещеникът. Карас геройски жертва собствения си живот в замяна на Ригън, като скача от прозореца на спалнята и преди смъртта си, връща вярата си в Бога като последния му обред е прочетен.

Край на разкриващата сюжета част.

През 1973 г. по романът излиза филма „Заклинателят“, който е режисиран от Уилям Фридкин, Блати е сценарист и продуцент. Участие взимат актьорите Елън Бърстин, Макс фон Сюдов, Джейсън Милър, Линда Блеър и др. Филма печели Сатурн за най-добър хорър филм и Златен глобус за най-добър филм - драма.

Според испанския книжен институт, превода на книгата в Испания е на осмо място по продажби през 1975 г.[2]

Публикации на български език

[редактиране | редактиране на кода]
  • 1992: Заклинателят, ИК „Хемус“, София, преводач: Иванка Спасова.
  • 2012: Заклинателят, ИК „Изток-Запад“, София, разширено и ревизирано издание, преводач: Любомир Николов.
  1. Dimension Desconocida. Ediciones Robinbook, 2009. ISBN 9788499170015. Посетен на 4 април 2010. La inspiración del exorcista La historia de Robbie Mannheim es un caso típico de posesión, y es la que dio vida a la película El Exorcista.
  2. Folha de S.Paulo, Ilustrada, p.5, 28 януари 1976 (in Portuguese) – Посетен на 29 декември 2011.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата The Exorcist (novel) в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​