Направо към съдържанието

Иван

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Вижте пояснителната страница за други значения на Иван.

Иван
Родмъжки
Значениемилостив

Ива̀н (от иврит: Божа благодат) е славянска форма на името Йоан.

Произход и значение

[редактиране | редактиране на кода]

Името Йоан произхожда от ивритското Johanan, което означава „богопомазан“. Това е името на двама от най-важните герои в Новия Завет: Йоан Кръстител и апостол Йоан, брат на апостол Яков, за когото се счита, че е автор на едно от четирите свети Евангелия. Йоан е най-популярното мъжко име в християнския свят, носено (в различните си варианти) от 23 папи и кралете на Унгария, Полша, Португалия, Франция, Русия, България и други.

Името идва от еврейското име יוחנן (Йоáнан), което е съкратена форма на еврейското име יהוחנן (Йехóанан). Според The American Heritage Dictionary of the English Language, Fourth Edition името означава „Яхве е милостив“. Според Strong's Concordance – „Яхве се смили“. С разпространение на християнството името преминава в различните езици, като приема различни форми.

Диалектни форми на Иван са Ванко (Ванчо), Йон, Йован.

Разпространение в България

[редактиране | редактиране на кода]

В средновековна България това име се среща само под формата „Йоан“. „Иван“ е транскрипция на Йоан, произхождаща от източнославянските езици. В България започва да се налага през епохата на Възраждането, като постепенно печели по-голяма популярност от формата „Йоан“.[1]

Към края на 2009 г. Иван е второто по разпространеност мъжко име в България след Георги, носено от около 176 000 души (4,78% от мъжете). То е и четвъртото най-често използвано мъжко име за родените през 2007 – 2009 година (2,54%).[2] Позициите са същите и през 2012 година (171 000 души или 4,7% от мъжете; 765 момчета в периода януари – ноември 2012). [3]

Етимология в езиците

[редактиране | редактиране на кода]

Еволюция на името Иван

[редактиране | редактиране на кода]

В България се празнува на Ивановден, 7 януари (Св. Йоан Кръстител, Св. Йоан Предтеча). Римокатолическата църква празнува на 24 юни.

  1. Петканова, Д. „Старобългарска литература“, Абагар, 2001 ISBN:9544274553
  2. На Ивановден празнуват повече от 300 хиляди българи (PDF) // НСИ, 2010. Посетен на 6 януари 2010.
  3. Георги и Мария продължават да са най-често срещаните имена в България // Дневник.БГ. Икономедиа АД, 4 януари 2012.