Направо към съдържанието

Импулс (група)

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Вижте пояснителната страница за други значения на Импулс.

Импулс
Информация
СъздаванеБългария
Стилхардрок
мелоди рок
прогресив рок
хевиметъл
спийд метъл
пауър метъл
Активностот 1979 г.
Музикален издателБалкантон
Riva Sound
ВлиянияDeep Purple
Whitesnake
AC/DC
ЧленовеТеодор Койчинов
Васил Стоев
Пейо Пеев
Боян Парушев
Яна Георгиева
Бивши членовеИлия Кънчев
Вили Кавалджиев
Чавдар Панев
Виктор Грънчаров
Бисер Батов
Стефан Бъчваров
Красимир Манолов
Веселин Маринов
Атанас Георгиев
Петър Петров — Шушу
Нелко Коларов
Николо Коцев
Кузман Бирбучуков
Данаил Годжев
Галин Беличовски
Тодор Върбанов
Светослав Колев – Цвъри
Иво Комитов
Орлин Радински
Георги Енчев
Владимир Шуманов
Мирослав Йолов
Емил Стефанов — Фашиста
Иво Икономов
Димитър Кърнев
Импулс в Общомедия

Импулс е българска рок група, създадена в София, от Илия Кънчев, Васил Стоев и Пейо Пеев, която свири в стил хардрок. От 1979 до 1984 г. е студийна група към БНР.

Сред хитовите песни на „Импулс“ са: „Бряг“, „Сила“, „Остава вечно“, „Есенни птици“, „Закъсняло ехо“, „Ти дойде“, „Среднощна музика“, „Сън“, „Гладиатор“, „Жена“, Ако ти си отидеш за миг и др.

През 1978 г. групата се нарича „Кристали“ и е в състав Илия Кънчев, Пейо Пеев, Васил Стоев и Красимир Манолов. Малко по-късно се присъединяват Чавдар Тончев и Бисер Батов. Групата приема името „Импулс“, след като е записана песента „Мария“ с вокал Вили Кавалджиев. В предаването „Музикална стълбица“ песента е представена с името „Импулс“, съответстващо на името на групата на Кавалджиев от 70-те години. Група „Импулс“ участва в концерти из цялата страна в големи концертни програми, в които участие вземат известните ни актьори Георги Парцалев и Стоянка Мутафова. През 1978 г. „Импулс“ с прави първото си самостоятелно турне и България, като в концертите си освен авторски песни групата изпълнява и кавър версии на известни рок групи.

От месец март 1979 г. „Импулс“ е студийна група към БНР. Освен Илия Кънчев, Васил Стоев – Ампега и Пейо Пеев, към групата се присъединяват Виктор Грънчаров и Чавдар Панев. Песента „Бряг“ заема първо място в телевизионната класация 3 от 8 /Мелодия на годината/. Другата им популярна песен е „Сила“. Двете песни са издадени в компилациите „Мелодия '81“ и „Диско 9“. През 1981 г. песента „Остава вечно“, записана с вокал Красимир Манолов, оглавява класациите на БНТ и БНР. „Остава вечно“ влиза в компилацията „Естрадна мозайка 2“.

В края на 1981 г. солист на групата става Веселин Маринов. Съставът търпи промени, тъй като Васил Стоев заминава на турне с Леа Иванова и Еди Казасян, а Пейо Пеев и Чавдар Панев основават група „Спринт“. През месец октомври 1982 г. „Импулс“ е в следния състав: Веселин Маринов, Атанас Георгиев и Петър Петров — Шушу. По това време целият състав на групата, без Илия Кънчев, са студенти в Консерваторията. По-късно се присъединява и Нелко Коларов, който композира някои от песните на групата. Издадена е малка плоча с песните „Пепеляшка и съня“ и „Раздвояване“.[1] Записан е и в клип към песента „Среднощна музика“ в стил прогресив рок. Песента „Ти дойде“ по текст на Салис Таджер със солист Веселин Маринов печели първа награда на Младежкия конкурс за забавна песен – 1984 г. Вокалистът обаче е принуден да напусне групата поради проблем с гласните струни.

Записват песните „Закъсняло ехо“ и „Среднощна музика“ на малка грамофонна плоча. Песента „Закъсняло ехо“ оглавява класациите на БНТ и с нея „Импулс“ участват в новогодишна програма. Двете песни от тази плоча са използвани за основа на албума „Импулс 1“, който излиза в началото на следващата година и е записан с участието на Васил Стоев и Пламен Дойчев. Албумът е записан в стиловете мелъди рок и арт рок.[2] В него попада песента „Ако ти си отидеш за миг“ по стихове на Евтим Евтимов. Тази песен се превръща в най-големия хит на групата. Песните „Сняг“, „Не си отивай“ и „За добро“ се задържат в месечните класации на „Мелодия на годината“.

През март 1985 г. участват в музикалната класация на Всяка неделя с песента „Жена“. През 1985 г. излиза албумът „380 волта“, но той е спрян заради „агресивно пеене“ и „западно влияние“. В периода 1985 – 1987 г. групата редовно е на концерти и турнета. Записва едва няколко песни през този период. През 1987 г. „Импулс“ участва на аматьорски фестивал на хевиметъл – рок групи в Брюксел, Белгия. Осъществяват няколко турнета в СССР и Африка (Сенегал, Нигерия, Гвинея, Гана).

В края на 1987 г. групата е в друг състав – Владимир Михайлов, Георги Енчев и Емил Стефанов – Фашиста. Малко по-късно е взет и втори китарист – Мирослав Йолов. Първата песен записана в новия състав е баладата „Колко те обичам“. По-късно групата записва песента „Гладиатор“ с вокал Георги Енчев, която става първата песен в стил хевиметъл, излъчена от ефира на Българската телевизия, в предаването „Мелодия на годината“ през месец декември 1988 г. През пролетта на 1989 г. на грамофонна плоча излиза и албумът „Гладиатор“. Освен едноименната песен, албумът включва и няколко забележителни песни, сред които „Всекидневие“, „Картина“, „Видео неделя“. Видеото към "Всекидневие" е първият български хевиметъл клип. В края на 80-те групата е поканена за поддържаща група на Дийп Пърпъл[3], но англичаните отменят концерта си. В края на годината Георги Енчев отива в чешката група „Титаник“. През август 1990 г. на концерт в Германия „Импулс“ са поддържаща група на Скорпиънс. На 29 януари 1991 г. „Импулс“ прекратяват концертната си дейност, след като студиото им е ограбено. През 1993 г. Hot Metal Records преиздава „Гладиатор“ в сплит албум заедно с „1“ на унгарската банда „Missio“.

Групата се събира отново през 1995 г., когато Илия Кънчев се връща от Ротердам и се среща с Атанас Георгиев. За китарист е поканен Димитър Кърнев. В този състав групата издава още 2 албума – „Лошо гадже“ и „Аутопсия на една държава". Те нямат особен успех, но по-запомнящите се хитове са „Писна ми“ и „Смотан балкански рок“. Заснет е клип към песента „Лошо гадже“, както и английска версия. През 1998 г. излиза компилацията „20 години здрав рок“, съдържаща концертни записи на „Среднощна музика“, „Гладиатор“ и други песни. След множество неудачни промени в групата в края на 1990-те години идеологът и ръководител на Импулс Илия Кънчев решава да емигрира в САЩ. Там живеят Атанас Георгиев и Емил Стефанов – Фашиста.

През 2008 г. групата обмисля да издаде албум със заглавие „Желязна тояга“[4], но тази идея така и не се реализира. На 12 ноември 2009 г. Илия Кънчев умира от рак.[5] През 2010 г. групата свири в негова памет. Това се случва в ретро клуб „Импулс“, поддържан от Емил Стефанов.

През септември 2012 г. групата се завръща с песента „Сбогуване“ на фестивала за нова българска поп и рок песен в подкрепа на кампанията „Нека бъдем по-добри“, провеждащ се пред НДК.[6][7] За тази песен групата печели втора награда на фестивала. От оригиналния състав на групата свирят Васил Стоев – Ампега и Пейо Пеев, а вокалист е Теодор Койчинов.[8] През 2013 г. групата записва песен, посветена на Славия (София) по случай 100-годишнината на отбора. През май 2013 г. песента „Видение“ заема първо място в класацията на БНР „Ескалатор“.[9]

През 2014 г. групата е поканена от компанията „Госконцерт“ да изнесе концертно турне в Русия.[10]

  • ВИГ „Импулс“ (1982)
  • ВИГ „Импулс“ (1984)
  • „Закъсняло ехо“ (1983)[11]
  • „Среднощна музика“ (1983)[12]
  • „Ако ти си отидеш за миг“ (1984)
  • „Гладиатор“ (1988)
  • „Всекидневие“ (1988)
  • „Картина“ (1988)
  • „Лошо гадже“ (1995)
  • „Писна ми“ (1998)