Инаятула Кан

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Инаятула Кан
Крал на Афганистан
King Inayatullah Khan of Afghanistan.jpg
Портретна снимка от 1929 г.
Управлениеот 14 януари 1929 г.
до 17 януари 1929 г.
3 дни
Коронация14 януари 1929 г.
НаследилАманула Кан
НаследникХабибула Калакани
Лични данни
Роден
Починал
12 август 1946 г. (57 г.)
Семейство
ДинастияБаракзай
БащаХабибула Кан
МайкаДжамал Бегум
БракХайрия
Инаятула Кан в Общомедия

Инаятула Кан (на пущунски: امير عنايت الله خان‎‎) е крал на Афганистан[1] от 14 януари 1929 г. до 17 януари 1929 г. Той е син на бившия афганистански крал Хабибула Кан. Краткото царуване на Инаятула завършва с абдикирането му.

В средата на нощта на 14 януари 1929 г. Аманула Кан предава короната на брат си Инаятула и се опитва да избяга тайно от Кабул в Кандахар. Въпреки това, Хабибула Калакани и неговите последователи преследват Аманула и неговият Rolls-Royce с коне, но Аманула успява да избяга.

След бягството на краля, Хабибула Калакани написва писмо до крал Инаятула, с ултиматум да се предаде или да се подготви за война. Отговорът на новия крал е, че никога не е искал да бъде крал и се съгласява да абдикира и да провъзгласи Хабибула Калакани за крал на 18 януари 1929 г.[2] Инаятула е изведен от Кабул от Кралските военновъздушни сили и прекарва остатъка от живота си в изгнание, първо в Британска Индия, а след това до смъртта си през 1946 г. в Техеран.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

CC BY-SA icon.svg Heckert GNU white.png Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Inayatullah Khan в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​