Направо към съдържанието

Канал Гент – Тернезен

Канал Гент – Тернезен
Карта Местоположение в Източна Фландрия
Канал Гент – Тернезен в Общомедия

Каналът Гент – Тернeзен (на нидерландски: Kanaal van Gent naar Terneuzen), известен също като „Морски канал“ (на нидерландски: Zeekanaal), е плавателен канал, свързващ Гент в Белгия с пристанището Тернезен на ръкава Вестерсхелде, част от устието на Схелде, в Нидерландия. Каналът осигурява на Белгия по-добър излаз на морето.

Прокопаването на канала през 1878 г.

Каналът е построен между 1823 и 1827 г. по инициатива на холандския крал Вилем I. Съгласно условията, договорени на Виенския конгрес, Белгия и Холандия по това време са обединена държава. След като Белгия се отделя през 1830 г., движението от и към Белгия е блокирано от холандците до 1841 г.

Между 1870 и 1885 г. каналът е разширен до дълбочина от шест и половина метра в центъра и до ширина от 17 метра в основата и 68 метра на нивото на повърхността; по протежение на белгийския сектор се изграждат мостове.

По-нататъшното развитие и голямото разширяване на канала се извършват през следващия век, най-вече в началото на 60-те години.

През февруари 2015 г. Фландрия и Холандия подписват договор за изграждането на нов шлюз в Тернезен, който трябва да бъде завършен през 2021 г. и струва 920 милиона евро.[1] Новият шлюз е приблизително със същия размер като тези на едновремешния проект за разширяване на Панамския канал.[1]

Близо до моста на Слуискил

Днес каналът Гент – Тернезен е широк 200 m и дълъг 32 km, като може да побира кораби с тонаж до 125 000 t бруто. Най-големият разрешен размер на корабите, влизащи в канала, е увеличен съответно до 265 m дължина и 34 m ширина, с газене до 12,5 m.

  1. а б Tony Slinn. Ghent to build $1Bn Terneuzen lock // IHS Maritime 360. IHS Inc. Посетен на 2015-04-23.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Ghent–Terneuzen Canal в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​