Каравал

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Каравал
Класификация
царство:Животни (Animalia)
(без ранг):Двустранно симетрични (Bilateria)
(без ранг):Вторичноустни (Deuterostomia)
тип:Хордови (Chordata)
(без ранг):Ръкоперки (Sarcopterygii)
(без ранг):Тетраподоморфи (Tetrapodomorpha)
(без ранг):Амниоти (Amniota)
(без ранг):Синапсиди (Synapsida)
(без ранг):Терапсиди (†Therapsida)
клас:Бозайници (Mammalia)
разред:Хищници (Carnivora)
семейство:Коткови (Felidae)
подсемейство:Мъркащи котки (Felinae)
хибрид:Каравал (C. caracal × L. serval)
Научно наименование
Каравал в Общомедия
[ редактиране ]

Каравал (наречен още Кара-Сервал) се нарича кръстоска получена след чифтосването на мъжки каракал с женски сервал[1]. Получените индивиди имат петниста окраска подобна на тази при сервала, но на фона на по-тъмна козина. Получените кръстоски са ценени за продажба в магазините за домашни любимци.

Сервикал се нарича кръстоска получена след чифтосването на мъжки сервал и женски каракал. Малки сервикали са родени за пръв път в зоопарка в Лос Анджелис от женски каракал държан в една клетка с мъжки сервал. Получените хибриди са дадени в приют за животни.

Получените хибриди са плодовити и могат да се чифтосват с един от двата родителски вида. Така кръстоската получена при чифтосването на мъжки сервал с женски каравал е сервалоподобен хибрид, наречен сер-каравал (75% сервал, 25% каракал). Хибрид от чифтосването на мъжки каракал със сервикал се нарича кар-сервикал (75% каракал, 25% сервал). Хибридът от мъжки сервал и женски сервикал се нарича сер-сервикал (75% сервал, 25% каракал), а от мъжки каракал и женски каравал се ражда кар-каравал (75% каракал, 25% сервал). В действителност е регистриран само сер-каравал.

Име Мъжки родител Женски родител Процент от сервала Процент от каракала
Сер-каравал сервал каравал 75% 25%
Кар-сервикал каракал сервикал 25% 75%
Сер-сервикал сервал сервикал 75% 25%
Кар-каравал каракал каравал 25% 75%

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. messybeast.com. Serval And Caracal Hybrids // messybeast.com. Посетен на 3 март 2012. (на английски)
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Caraval в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​