Културен шок
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |

Според модела първоначално хората ще имат (1) период на меден месец и след това (2) преходен период, тоест културен шок. Но по-късно хората ще започнат да се адаптират (3) (пунктираната линия показва, че някои хора ще мразят новата култура). И (4) се отнася до някои хора, които се връщат на мястото си, за да се адаптират към древната култура.
Културният шок е преживяване, което човек може да изпита, когато се намира в културна среда, различна от своята; това е и лична дезориентация, когато се изпитва непознат начин на живот, дължащ се на имиграцията или посещение на нова страна. Една от най-честите причини за културен шок включва самите индивиди, живеещи в чуждата среда. Културният шок може да бъде описан като състоящ се от най-малко една от четири различни фази: меден месец, договаряне, корекция и адаптация.
Чести проблеми включват: претоварване с информация, езикова бариера, разлика в поколенията, разлика в технологиите, носталгия (културна), безкраен регрес (носталгия), скука и др.
Тази статия, свързана със социология, все още е мъниче. Помогнете на Уикипедия, като я редактирате и разширите.