Лаго ди Неми

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Disambig.svg Тази статия е за езерото в Италия. За съседния град в Италия вижте Неми. За комикса вижте Неми (комикс).

Лаго ди Неми
Lago di Nemi
кратерно езеро
Лаго ди Неми
Лаго ди Неми
Italy relief location map.jpg
41.7122° с. ш. 12.7025° и. д.
Местоположение в Италия
МестоположениеFlag of Italy.svg Италия
Лацио Лацио
Площ1,67 km2
Дълбочина33 m
Надм. височина325 m
Лаго ди Неми в Общомедия

Лаго ди Неми (на италиански: Lago di Nemi, лат.: Nemorensis Lacus) е езеро в Лацио, в Средна Италия.

География[редактиране | редактиране на кода]

Намира се в планините Албани, на около 30 км югоизточно от Рим. То е кратерно езеро на угаснал вулкан. Връх Монте Каво разделя езерото Неми от съседното езеро Албано. Езерото е с повърхност 1,67 км² и максимална дълбочина 33 м.

История[редактиране | редактиране на кода]

Юлий Цезар има тук вила. Император Калигула (37 – 41 г.) конструира на езерото Лаго ди Неми два кораба, така наречените Неми кораби.

Вероятно преди римско време жителите на Арича копаят тунел през югозападната част на кратерската стена, за да напояват своята долина. Така печелят и нова земя за обработване.

Тунелът е технически майсторски изработен с дължина от 1653 м и спад от 12,63 м, осигурен с дървени, след това с мраморни филтри.

През средновековието тунелът запада, чак през 1927 г. е поправен, за да изпомпат водата на езерото и извадят античните кораби.

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]

CC BY-SA icon.svg Heckert GNU white.png Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Nemisee в Уикипедия на немски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​