Марбеля

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Марбеля
Marbella
Знаме
      
Герб
Панорамен изглед към Марбея от връх Ла Конча
Панорамен изглед към Марбея от връх Ла Конча
СтранаFlag of Spain.svg Испания
Авт. областАндалусия
Площ114 300 000 m²
Надм. височина22 m
Население147 958 hab. (2021) https://www.ine.es/ души (2018)
КметMª Ángeles Muñoz (PP)
Пощенски код29600 - 29604
Телефонен код(+34) 952
МПС кодMA
Официален сайтwww.marbella.es
Марбеля в Общомедия

Марбея или Марбеля е морски курортен град в Андалусия, Испания. Намира се на брега на Средиземно море под връх Ла Конча. През 2000 г. градът има население от 98 823 жители, а през 2004 г. – 116 234.

Марбея е главен морски комплекс на Коста дел Сол. Градът е известен с това, че е често посещаван от богати и известни личности, също така и с това, че е любима дестинация на заможни туристи от северна Европа, особено от Великобритания, Ирландия и Германия. В близост до града има множество голф игрища.

От Марбея лесно се достига с автобус до места като Малага и Алхесирас. До града също достига и магистрала А7, а най-близкото летище е в Малага.

История[редактиране | редактиране на кода]

Археологически проучвания са били направении в планините около Марбея. Намерени са останки финикийски и картагенски древни градове в местността Рио Реал. В римски времена градът е наричан още Салдуба.

По времето когато градът е бил под ислямска власт, е бил построен замък обграден със защитна стена.

През четиридесетте години на 20 век Марбея е бил само малко село с 900 жители. През 1954 г. принц Макс Егон цу Хохенлох-Лангенбург отворил хотел-клуб „Марбея“, който въпреки името си е бил далеч от големите луксозни комплекси. Бил е традиционен комплекс с ниски къщички, разположени между 23 000 дървета. Скоро той убедил и други знатни европейски семейства да се преместят в Марбея и да се насладят на не чак толкова големия лукс. През 1974 г. принц Файд пристигнал в града след като „разбил“ банката на казино Монте Карло.

Източници[редактиране | редактиране на кода]


Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]