Национална опера и балет

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Версия от 07:24, 26 юли 2019 на StanProg (беседа | приноси) ({{друго значение|българската институция|институцията от Северна Македония със същото име|Национална опера и балет (Северна Македония)}})
Тази статия е за българската институция. За институцията от Северна Македония със същото име вижте Национална опера и балет (Северна Македония).

Сградата на операта на улица „Врабча“

Националната опера и балет е културна институция в София за оперни и балетни постановки.

История

Оркестърът на Операта, 1931 г.

Българското оперно дружество е основано през 1908, когато започва да представя първите си продукции. Първата цяла опера е изпълнена на следващата година (1909) – „Палячи“ от Леонкавало. Започват и представления на първите опери от български композитори – „Сиромахкиня“ от Емануил Манолов, „Камен и Цена“ от Иван Иванов, „Борислав“ от Маестро Георги Атанасов, „Тахир Беговица“ от Димитър Хаджигеоргиев и др.

Снимка от постановка на Петър Райчев в Софийската опера, 1940 г.

През 1922 театърът е преименуван на Национална опера, а от 1928, когато се сформира и балетната група, носи днешното си име Национална опера и балет.

През годините на прехода оперния театър е загубил статута си на Националнален културен институт и въпреки възраженията на тогавашното ръководство името му остава непроменено и до днес – Софийска опера и балет.

Сградата, в която се помещава днес дружеството, е проектирана през 1921 от арх. Лазар Парашкеванов, но строежът ѝ започва едва през 1947. Завършена е през 1953.

През лятото на 2007 са отпуснати средства за обновяване на сградния фонд и през март 2008, въпреки неприключилия ремонт, Софийска опера и балет отвори врати за почитателите на този вид изкуство.

Залата е с капацитет 948 места, а малката сцена – 120 места.

Външни препратки