Небе
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. Шаблонът е поставен на 22:31, 24 февруари 2019 (UTC). |
Небето е частта от атмосферата или космическото пространство, видимо от повърхността на Земята или друг астрономически обект (например друга планета). През деня земното небе е синьо, като при изгрев и залез слънце може да се обагри в оранжево-червено. Също така през деня на небето могат да се видят Слънцето и понякога облаци. През нощта небето е черно, обсипано със звезди, които блещукат поради наличието на атмосфера. На нощното небе се появява и Луната. Тя може да бъде видяна и на дневното небе при определени условия.
Причината небето да изглежда синьо е, че синята светлина се разсейва от атмосферата много повече от червената. Видът на небето зависи от това по кое време на денонощието или годината се правят наблюденията. Климатът също оказва не малко влияние. Видът на небето може да е много различен от самолет, който лети над облаците.
На български език изразът „на седмото небе“ означава неимоверно щастлив, а „падам от небето“ означава в неведение съм.
Известни заглавия с думата небе[редактиране | редактиране на кода]
- Октомврийско небе американски филм от 1998
- Падащи небеса