Олимпик (кораб)
Вижте пояснителната страница за други значения на Олимпик.

Олимпик (на английски: Olympic) е трансатлантически океански лайнер, първият построен и спуснат на вода кораб от триото лайнери на „White Star Line“ от клас Олимпик заедно с Титаник и Британик. За разлика от по-младите му сестрински кораби, Олимпик има дълга и богата кариера от 1911 до 1935 г.
През 1911 г., месеци след официалното му влизане в строй, той има сблъсък с военния кораб „Хоук“. През 1912 г. след катастрофата на Титаник, Олимпик е върнат в корабостроителницата Харланд и Уулф за реконструкция, включваща утрояване броя на спасителните лодки, удължаване на водонепроницаемите прегради до палуба А и втора обшивка на дъното. След нея той вече е в състояние да запази плавателност при шест наводнени (от общо шестнадесет) отсека – т.е. фаталните за Титаник.[1] През Първата световна война е използван за войскови транспорт и си спечелва прякора „Old Reliable“.
На 27 октомври 1914 г. Великобритания губи първия си боен кораб в Първата световна война: супердредноутът HMS Audacious (23 400 тона), който потъва при о. Тори, северозападно от Ирландия след сблъсък с морска мина – част от минно поле, заложено от германския спомагателен крайцер „Берлин“. Потъването е наблюдавано и фотографирано от пътници на Олимпик, но във Великобритания официално се пази в тайна до 14 ноември 1918 г. (три дни след края на войната).
След края на Първата световна война Олимпик се връща на цивилна служба и служи успешно като океански лайнер през 20-те и първата половина на 30-те години, въпреки нарасналата конкуренция и спада на търговията и пътническия поток поради Голямата депресия, започнала през 1929 г., което прави експлоатацията му все по-неизгодна.
Източници[редактиране | редактиране на кода]
- ↑ Патрик Стенсън – „Лайтс, или одисеята на Ч. Х. Лайтолър“ – стр. 225, 226, изд. „Георги Бакалов“ – Варна 1988 г.
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „RMS Olympic“ в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс - Признание - Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година — от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница. Вижте източниците на оригиналната статия, състоянието ѝ при превода и списъка на съавторите. |