Основен закон на Федерална република Германия
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. Шаблонът е поставен на 12:30, 9 март 2020 (UTC). |
Основният закон на Федерална република Германия представлява конституцията на Германия.
С него се определя основата на правовата и политическата система в страната. Приет е на 23 май 1949 г., малко преди държавата да бъде разделена на Западна и Източна Германия. Много части от конституцията се различават от основния закон на Ваймарската република. Конституционният съд на Германия защитава конституцията.
Според Основния закон на Германия правителството на всяка федерална провинция трябва да се придържа към правилата за републиканско, демократично и социално управление, на основание на (Член 28) от Конституцията. Параграф 1, за човешкия живот, и параграф „20-те основни принципа“ са защитени от промяна. Направено е с цел да не се повтори нещо подобно на нацисткия период.
Основният закон е преведен и издаден на български език през 2019 г. от Софийски университет.[1][2]
Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]
- Писмо на държавите-окупатори, с което одобряват основния закон при запазване на правата си
- Реч на Карло Шмид за основния закон
- Основният закон на Федерална република Германия
- Допълнителна информация
Източници[редактиране | редактиране на кода]
- ↑ unipress.bg. Основен закон на Федерална република Германия. // Посетен на 25.05.2022. (на български)
- ↑ Близнашки, Георги. Основен закон на Федерална Република Германия. София, Университетско издателство "Св. Климент Охридски", 2019. ISBN 978-954-07-4680-7. (на български)