Направо към съдържанието

Перикъл

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Перикъл
Περικλῆς
атински държавник
Роден
494 г. пр.н.е.
Починал
429 г. пр.н.е. (65 г.)

РелигияРелигия в Древна Гърция
Семейство
РодАлкмеониди
БащаКсантип
СъпругаАспазия (445 пр.н.е.)
Перикъл в Общомедия
Анаксагор и Перикъл от Огюстен-Луи Бел (1757–1841)

Перикъл (гр. Περικλῆς, лат. Periklēs, ок.495 – 429 пр.н.е.) е древногръцки политик, управлявал Древна Атина през втората половина на 5 век пр.н.е. Негов баща е предводителят на атинския флот в битката при Микале – Ксантип, син на Арифрон.[1] Перикъл принадлежи към атинския аристократичен род на Алкмеонидите чрез майка си Агариста, дъщеря на Хипократ и племенница на основоположника на атинската демокрация Клистен.[2] Перикъл е ученик на Зенон от Елея – един от най-известните тогавашни философи. Но най-голямо значение за развитието на младия Перикъл има философът Анаксагор, преселил се в Атина от Клазомена в Мала Азия.

Стратег, водач на демократичната групировка, Перикъл поема управлението на Атинската държава през 461 пр.н.е. и управлява до 429 пр.н.е. като завършва реформите по демократизацията на полиса. Превръща Атина в икономически, политически и културен център на древногръцкия свят. Инициатор е на строителството на Партенона, Пропилеите, Одеона и др.

Периодът на управлението му е наречен „златен век на Перикъл“. Покровителства Фидий, Софокъл, Херодот и др. Перикъл бил смятан за образец на гръцкото красноречие и пръв започнал да пише предварително речите си, за разлика от по-ранните оратори, които импровизирали.[3]

От 444 до 429 пр.н.е. Перикъл е преизбиран всяка година за стратег на Атина, но фактически той направлява и вътрешната, и външна политика на полиса. По време на неговото управление започват Пелопонеските войни. През 430 г. пр.н.е. е осъден да заплати глоба поради започнатата от него война срещу Спарта, но отново е преизбран за стратег.

Знае се, че негова приятелка е била известната и високообразована хетера Аспазия.[4]

Умира през 429 пр.н.е., изтощен от работа и грижи или от чума.

Уикицитат
Уикицитат
Уикицитат съдържа колекция от цитати от/за
Уикиизточник разполага с оригинални творби на / за:
  1. Caspari, Maximilian (1911). „Pericles“ . In: Chisholm, Hugh (ed.). Encyclopædia Britannica. Vol. 21 (11th ed.). Cambridge University Press. p. 145.
  2. „Pericles“ . In: Encyclopædia Britannica, 2002.
  3. Quintilian, Institutiones, XII, 9
  4. Tracy, Stephen V. Pericles: A Sourcebook and Reader. Berkeley, University of California Press, 2009. с. 19.