Плувиално езеро
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
Тази статия съдържа списък с ползвана литература, препоръчана литература или външни препратки, но източниците ѝ остават неясни, защото липсва конкретно посочване на източници за отделните твърдения. Моля, подобрете тази статия, като предоставите конкретни източници за отделните твърдения и факти. |
Плувиалното езеро е тяло от вода, натрупана в басейн, поради по-голяма влага в резултат от изменения в температурата или валежите. Тези интервали на по-голяма наличност на влага не винаги са съпътстващи с ледникови периоди. Плувиалните езера са обикновено затворени езера, които заемат ендорейски басейни. Плувиалните езера, които са изпарени и пресъхнали също така се наричат и „блестящи“.
Етимология[редактиране | редактиране на кода]
Думата произлиза от латинската pluvia, което означава „дъжд“.
Геология[редактиране | редактиране на кода]
Плувиалните езера представляват промени в хидрологичния цикъл: влажният цикъл генерира големи езера, а сухият цикъл води до пресъхване на езерата, оставяйки големи плоски равнини. Натрупаните утайки показват изменението на нивото на водата. По време на ледниковите периоди, когато нивото на тези езера е доста високо, калните утайки се утаяват и биват депозирани. Понякога между ледниците (междуледникови) могат да се натрупат солени утайки поради сухата атмосфера и изпарението на езерото., сухия климат и изпаряване на „Речна вода“.
Няколко плувиални езера се образуват в югозападната част на САЩ по време на заледяването през късния плейстоцен. Едно от тях е езерото Бонвил в Западна Юта, което обхваща площ от около 19 000 квадратни мили (49 000 км2). Когато езерото Бонвил е достигало максималното си водно ниво, тогава е било с около 300 фута (300 м) по-високо от това на Голямото солено езеро.
Пресни водни мекотели са намерени в наноси от тиня на езерото Сеарлс в Калифорния и предполагат, че температурата на водата някога е била около 7 градуса по Целзий (или 4 градуса по Целзий) по-хладна от сегашната температура. Радиовъглеродното датиране на най-младите екземпляри датира от 24 000 до 12 000 години.
Образуване[редактиране | редактиране на кода]
Когато топлият въздух от сухите райони срещне охладен въздух от ледниците, се създава време, което е облачно, хладно и дъждовно. Този влажен климат е бил обичаен през последния ледников период в Северна Америка и причинява повече валежи и така надвишава изпарението. Увеличаването на валежите запълва дренажния басейн и се образува езеро.
По време на междуледниковите периоди климатът отново става сух и причинява изпаряване и последващо пресъхване на езерата.
Вижте също[редактиране | редактиране на кода]
- Езерото Бонвил
- Езерото Еър, Австралия
- Езерото Лаонтан
- Езерото Маникс
- Голямо солено езеро
- Езерото Менли
- Глациално езеро
Допълнителна литература[редактиране | редактиране на кода]
- Goudie, A.S., 2013. and semi-arid geomorphology. Cambridge University Press. ISBN 978-1-107-00554-9
- „Pluvial“. Dictionary.com. 2010. Посетен на 6 октомври 2010.
- Easterbrook, Don J. (1999). Surface Processes and Landforms. Upper Saddle River, NJ: Prentice-Hall, Inc.
- Chernicoff, Stanley (1995). Geology, An Introduction to Physical Geology. New York, NY: Worth Publishers.
- Lutgens, Frederick K.; Tarbuck, Edward J. (1987). The Earth, An Introduction to Physical Geology. Columbus, OH: Merrill Publishing Company.
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Pluvial lake в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |