Първенство на България по футбол 1943

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Направо към навигацията Направо към търсенето

Тази статия представя държавното първенство на България по футбол през сезон 1943 г.. Системата е елиминация между първенците на спортните области в два мача с разменено домакинство. При разменени победи продължава отборът с по-добра голова разлика от двете срещи. При равна голова разлика се дава допълнително време, при ново равенство се играе трета среща. На победителят се връчва и Царската купа.

  • Варненска и Пловдивска спортна област са с по два отбора, а Софийска с пет, като там играе и отборът на Македония (Скопие).
  • В първенството участват и първенците и подгласниците им в образуваните през 1942 г. на територията на администрираните от България земи във Вардарска Македония Скопска и Битолска спортна област също с по две квоти за участие.
  • На територията на Беломорска Тракия, която е под българско управление се образува нова – Беломорска спортна област с една квота за участие.

Участници[редактиране | редактиране на кода]

Това са победителите в съответните спортни области.

Варненска спортна област 1.Тича (Варна) 2. Владислав (Варна)
Добричка спортна област 1.Левски (Добрич)
Шуменска спортна област 1.Хан Кубрат (Попово)
Русенска спортна област 1.ЖСК1 (Русе)
Търновска спортна област 1.Княз Симеон Търновски (Павликени)
Балканска спортна област 1.Чардафон (Габрово)
Плевенска спортна област 1.СП`392 (Плевен)
Врачанска спортна област 1.ОЧ 303 (Враца)
Бдинска спортна област 1.Мария Луиза (Лом)
Софийска спортна област 1.Левски (София) 2.Славия (София) 3.Македония (Скопие) 4.ЖСК1 (София) 5.Спортист (София)
Рилска спортна област 1.Атлетик (Дупница)
Пиринска спортна област 1.Ботев (Горна Джумая4)
Скопска спортна област 1.ЖСК 1 (Скопие)
Битолска спортна област 1.Македония (Битоля)
Пловдивска спортна област 1.Левски (Пловдив) 2.Ботев (Пловдив)
Беломорска спортна област 1.Беломорец (Кавала)
Хасковска спортна област 1.Ботев (Хасково))
Старозагорска спортна област 1.Трицвет (Чирпан)
Приморска спортна област 1.ФК Черноморец (Бургас)
Тунджанска спортна област 1.Георги Дражев (Ямбол)
  • 1 – ЖСК е съкращение за Железничарски Спортен Клуб при всички отбори, носещи това име.
  • 2 – СП 39 е съкращение за Скобелев-Победа 39.
  • 3 – ОЧ 30 е съкращение за Орел-Чеган 30.
  • 4 – град Горна Джумая днес носи името Благоевград.

1 кръг – 1/16 финали[редактиране | редактиране на кода]

Левски (Добрич) ЖСК (Русе) 2:4 и 2:4 [4:8 общ резултат]
Беломорец (Кавала) Ботев (Хасково) 4:1 и 2:1 [6:2 общ резултат]
ОЧ 30 (Враца) Княгиня Мария-Луиза (Лом) 1:2 и 2:4 [3:6 общ резултат]
ФК Черноморец (Бургас) Георги Дражев (Ямбол) 1:2 и 3:1 [4:3 общ резултат]
Княз Симеон Търновски (Павликени) Чардафон (Габрово) 3:0 сл. и 3:0 сл. [6:0 общ резултат]
СП`39 (Плевен) Спортист (София) 1:4 и 0:3 [1:7 общ резултат]
ЖСК (Скопие) Македония (Битоля) 3:0 и 1:0 [4:0 общ резултат]
Кубрат (Попово) Владислав (Варна) 1:1 и 0:3 [1:4 общ резултат]
Трицвет (Чирпан) Ботев (Пловдив) 1:4 и 0:3 [1:7 общ резултат]
Тича (Варна) ЖСК (София) 0:2 и 0:0 [0:2 общ резултат]
Атлетик (Дупница) Ботев (Горна Джумая) 3:1 и 3:0 [6:1 общ резултат]
Левски (София) почива
Левски (Пловдив) почива
Славия (София) почива
Македония (Скопие) почива

2 кръг – 1/8 финали[редактиране | редактиране на кода]

Спортист (София) Княгиня Мария-Луиза (Лом) 5:0 и 4:0 [9:0 общ резултат]
ЖСК (Русе) Владислав (Варна) 2:4* и 6:1 [8:5 общ резултат]
Княз Симеон Търновски (Павликени) ФК Черноморец (Бургас) 3:4 и 1:2 [4:6 общ резултат]
Беломорец (Кавала) Ботев (Пловдив) 2:1, 0:1 и 0:1 прод. [2:3 общ резултат]
Левски (София) Атлетик (Дупница) 2:1 и 4:1 [6:2 общ резултат]
Левски (Пловдив) ЖСК (Скопие) 3:1 и 2:1 [5:2 общ резултат]
ЖСК (София) Македония (Скопие) 3:0 сл. и 3:0 сл.[**] [6:0 общ резултат]
Славия (София) почива
  • [*] Първоначално мачът завършва 2:3, но е наредено да се преиграе, тъй като съдията дава край на първото полувреме пет минути по-рано.
  • [**] В резултат на военното положение е решено двата мача да се играят в два последователни дни в София. "Македония" не са съгласни и не се явяват за мачовете и са присъдени служебни резултати.

3 кръг – 1/4 финали[редактиране | редактиране на кода]

Спортист (София) Славия (София) 2:2 и 0:1 [2:3 общ резултат]
Левски (София) ЖСК (София) 2:2 и 2:1 [4:3 общ резултат]
ФК Черноморец (Бургас) Ботев (Пловдив) 0:1 и 0:3 [0:4 общ резултат]
Левски (Пловдив) ЖСК (Русе) 6:1 и 1:3 [7:4 общ резултат]

4 кръг – 1/2 финали[редактиране | редактиране на кода]

Левски (София) Левски (Пловдив) 3:1 и 2:0 [5:1 общ резултат]
Славия (София) Ботев (Пловдив) 1:1 и 5:1 [6:2 общ резултат]


Финали[редактиране | редактиране на кода]

Първи финал[редактиране | редактиране на кода]

10 октомври 1943, гр. Скопие
Славия (София) 1:0 Левски (София)

Голмайстор:

Втори финал[редактиране | редактиране на кода]

17 октомври 1943, гр. София
Славия (София) 1:0 Левски (София)

Голмайстор:

Държавен първенец[редактиране | редактиране на кода]

Славия (София):

Димитър Антонов, Георги Филипов, Димитър Зографов, Георги Китанов (капитан), Спиро Спиров, Тодор Байкушев, Александър Попов, Георги Янков, Манол Николов, Тодор Дамев, Христо Евтимов, Захари Радев, Христо Митев.

Източници[редактиране | редактиране на кода]