Сапатистка армия за национално освобождение
Сапатистка армия за национално освобождение (на испански: Ejército Zapatista de Liberación Nacional, eхèрсито сапатѝста де либерасиòн насионàл, EZLN) е въоръжена революционна група в щата Чиапас, един от най-бедните райони на Мексико. Действията на армията се ръководят от Comité Clandestino Revolucionario Indígena-Comandancia General (CCRI-CG), тъй като мнозинството е от индианските жители на Чиапас.
На 1 януари 1994 г. те обявяват война на „мексиканската държава“, същия ден влиза в сила Северноамериканското споразумение за свободна търговия. Главен техен говорител е Субкоманданте Маркос (исп.Subcomandante Marcos) (понастоящем още Нулев делегат в Другата кампания. За разлика от останалите сапатистки команданти, Субкоманданте Маркос не е индианец.
Името на групата идва от Емилияно Сапата, анархисткия главнокомандващ на Армията за освобождение на Юга по време на Мексиканската революция. Мнозина смятат движението на Сапатистите за първата „постмодерна“ революция: въоръжена революционна група отказва да използва оръжието и предприема нова стратегия за да спечели подкрепата на Мексиканското и международно гражданско общество. Те успяват да реализират това разпространявайки своите комюникета в интернет към различни медии, неправителствени организации и групи за солидарност.
EZLN описват себе си като социално движение, част от широката антиглобализация и антинеолиберализъм. За тях е важно да могат сами да управляват ресурсите си, и в частност земята, от която се изхранват. Идеологията им съчетава елементи на социален анархизъм, марксизъм и индианска майска политическа мисъл.
Основни идеи на организацията[редактиране | редактиране на кода]
Теорията и практическата дейност на сапатистите я поставят наред с други движения, възникнали след края на Студената война, такива като sem-terra, аржентинското piquetero, боливийското cocalero, и испанското okupa, младото френско движение срещу Новия договор за временна заетост СРЕ; свързани с един дискурс, който често е етикетиран като контракултурен и който е определян от доста автори като поколение Z[1] от леви антикапиталистически движения, които не се опитват, за разлика от много други движения, да стъпят на власт.
В 6 политически декларации те излагат главните си цели и идеи на борбата им. Могат да бъдат синтезирани в 3 сентенции, от локалното към глобалното:
- защита на колективните и лични права, отказани на мексиканското индианско население.
- изграждане на нов национален модел, който включва демокрация, свободата и справедливостта като фундаментални принципи за една нов начин за правене на политика.
- изграждане на мрежа от организации или групи за съпротива по целия свят в името на човечеството и срещу неолиберализма.
EZLN се противопоставя на глобализацията в нейния неолибералистки смисъл, защото тя пряко и негативно засяга начина на живот на обикновените селяни, на индианското население и на всички угнетени хора по света.
Северноамериканското споразумение за свободна търговия (NAFTA) е пример за неолиберална политика, на която EZLN противопоставя. Освен отварянето на мексиканския пазар за евтини масово произвеждани USA агрикултурни продукти, то ще сложи край на мексиканските субсидии за посеви и драстично ще намали дохода и стандарта на живот на много южно мексикански фермери, които не могат да се конкурират със субсидирания, изкуствено отглеждан и генетично модифициран внос от САЩ. Подписването на NAFTA провокира премахването на член 27, секция VII от Мексиканската конституция, който допреди това гарантираше разпределение на земя на индианското население в Мексико.
Друг ключов елемент идеологията на сапатистите е желанието им да правят политика по един нов, изцяло participatory начин, „от долу нагоре“ вместо „от горе надолу“. Сапатистите виждат съвременната политическа система на Мексико като откъсната от обикновените хора и техните нужди. EZLN изисква, обратно на това, да засили идеята за пряка демокрация или радикална демокрация без постоянни представители, т.е нямат определени организационни лидери, а се избират говорители за срок от 2 седмици, като за всички важни въпроси, стратегии или концептуални виждания се допитват до хората. Или както Маркос напомня от време на време, „моят истински командир са хората“. В този смисъл сапатистите не са политическа партия и не се стремят към част от властта или да пренаредят Мексиканската политическа система
В едно нетипично за никоя друга революционна организация действие, документите написани от EZLN[2] (in Spanish)преди първоначалното въстание през 1994 обширно дефинират правото на хората да се противопоставят на всяко неуместно или несправедливо действие на EZLN. Определят правото на хората:
„Да настояват революционните въоръжени сили да не се намесват в сферата на гражданския ред или разпределението на капитала, свързан със селското стопанство, търговията, финансите и индустрията, тъй като те са в областта на гражданските власти, избрани свободно и демократично.“
По-нататък е допълнено, че хората могат „да притежават оръжие за да защитават своите хора, семейства и собственост, според законите на разпределението на капитала на фермите, търговията, финансите и индустрията, срещу въоръжени нападения, извършени от революционни сили, или такива, на правителството.“
Подкрепа[редактиране | редактиране на кода]
От самото начало за EZLN комуникацията с Мексико и света е от първостепенно значение. Те използват технологии, включително клетъчни телефони и интернет, за да привлекат на своя страна симпатизанти от цял свят и групи и организации за солидарност.
Групата Rage Against the Machine са известни със солидарността си с EZLN, те използват символа на червената звезда като фон на своите концерти и често информират феновете си за настоящото положение. В резултат на това, Мексиканския президент е поставен често в положението да отговаря на въпросите на малка група активисти за „Чиапас ситуацията“.
Източници[редактиране | редактиране на кода]
- ↑ Machín, Juan. Hoy, ¿Generación se escreve com Z? Revista Generación Z. Cultura Jovem, A.C., 1998.
Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]
На български език[редактиране | редактиране на кода]
- Колектив „Сапатиста“ – страница с информация за Сапатисткото движение
- Движението „Окупирай“, сапатистите и генералните асамблеи.
- Сапатиската кампания: Презаредена Архив на оригинала от 2009-12-02 в Wayback Machine.
- Сапатистки слова: Стратегията на охлюва (Хоаким Хокенгем) Архив на оригинала от 2011-01-08 в Wayback Machine.
- Сапатистките кооперативи за кафе
- Още за Сапатистите
На чужди езици[редактиране | редактиране на кода]
- EZLN
- Всичко за Другата кампания
- Декларации на EZLN
- Дженс Кастнер- „Всичко за всички!“- Културни различия, социално равнство и политика на сапатистите Архив на оригинала от 2008-10-11 в Wayback Machine.
- Sexta Intergaláctica
- Chiapas Indymedia Архив на оригинала от 2005-06-02 в Wayback Machine. Тук можете да намерите още комюникета на EZLN
- Las explicaciones de Amado Avendaño Figueroa, Ex-Gobernador de la rebelión zapatista en Chiapas Video en español con subtítulo y explicaciones en inglés
- Fotos del EZLN
Multimedia[редактиране | редактиране на кода]
- Documentary: Сапатисти (Zapatista) – Документален Филм