Свети Атанасий (Варна)

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Вижте пояснителната страница за други значения на Свети Атанасий.

„Свети Атанасий“
Карта
Местоположение във Варна
Вид на храмаправославна църква
Страна България
Населено мястоВарна
РелигияБългарска православна църква
ЕпархияВарненска и Великопреславска
Архиерейско наместничествоВарненско
Тип на сградататрикорабна базилика
Изграждане1838 г.
Статутдействащ храм
Сайтsv-atanasii-varna.org
„Свети Атанасий“ в Общомедия

„Свети Атанасий“ е църква в град Варна, България, част от Варненската и Великопреславска епархия на Българската православна църква.[1] намира се в непосредствена близост до Римските терми в града.

История и архитектура[редактиране | редактиране на кода]

Църквата в сегашния си вид датира от 1838 година, когато е построена отново на мястото на изгорялата две години по-рано църква. Смята се, че храмът е построен на мястото на две средновековни църкви – не се знае кога е построена първата, а втората се датира към XIII – XIV век.[2]

В архитектурно отношение „Свети Атанасий“ е трикорабна базилика с богата вътрешна украса и остъклен нартекс. Дърворезбата на иконостаса, владишкия трон и тавана е забележителна – шедьовър на църковното изкуство, дело на майстори от Тревненската школа. Повечето икони са дело на тревненските майстори Захари Ценюв и поп Димитър. Смята се, че образът на Свети Атанасий е дело на зографа Димитър от Созопол.[2]

Изпълнената с голямо майсторство икона на Свети Спиридон е рисувана през 1853 година от Стерьос Димитриу от Кожани. Гръцкият ѝ надпис гласи: „Εγραφη Στεργιος Δημητρίου ό ἔπί Κοζανης δαπανη μεν του Ἔθνους τὤν ὐποδηματοποιὤν βαρναθων επιστασία Δανιήλ Νικολάου εθναρχου ετει Σωτηριου 1853 μηνι απριλ.“ (в превод „Изрисува Стерьос Димитриу от Кожани с иждивението на дружеството на обущарите варнензи с грижата на Даниил Николау, народоначалник, в годината 1853, месец април“).[3]

В църквата има няколко живописни слоя.[2]

Паметна плоча над западния вход на катедралния храм „Свети Атанасий“: „Старият храм на Свети Атанасий, който в миналото не разрушиха бомбите на Арес, опожарен на 15 февруари 1836 година от Спасителя, беше възобновен из основи прекрасно, както се вижда, и също достойно и за Варна, за да се гордее с делата на гражданите, местни и чуждоземни християни, обичащи красивото и благочестивото и делото на ръководящата ги църква на уважавания и знаменит архиерей Йосиф Серски. Всички, които ще се молите тук, споменавайте Бога, да бъде милостив към греховете им. 29 август 1838 г.“

Бележки[редактиране | редактиране на кода]

  1. Катедрален храм-паметник „Успение Пресвятия Богородици“ // Варненска и Великопреславска Света митрополия. Архивиран от оригинала на 2015-07-22. Посетен на 20 юли 2015.
  2. а б в История на храм „Свети Атанасий“ // sv-atanasii-varna.org. Архивиран от оригинала на 2015-07-23. Посетен на 22 юли 2015.
  3. Василиев, Асен. Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София, „Наука и изкуство“, 1965. с. 276 – 277.