Флопи-дисково устройство: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м неправилно членуване - предлог и пълен член; козметични промени
м Bot: Automated text replacement (-Прозвежда +Произвежда)
Ред 11: Ред 11:


== Производство в България ==
== Производство в България ==
Запаметяващите устройства на гъвкав магнитен диск се произвеждат в [[ДЗУ]] Стара Загора, първоначално за покриване на нуждите на персоналните компютри, произвеждани в Правец, а последствие за други изделия. Организира се производството на шпинделни, стъпкови двигатели и магнитни глави. Прозвеждат се 8 инча и 5.25 инча устройства. Изгражда се завод за ЗУГМД (флопи дискови устройства) в град Чирпан.
Запаметяващите устройства на гъвкав магнитен диск се произвеждат в [[ДЗУ]] Стара Загора, първоначално за покриване на нуждите на персоналните компютри, произвеждани в Правец, а последствие за други изделия. Организира се производството на шпинделни, стъпкови двигатели и магнитни глави. Произвеждат се 8 инча и 5.25 инча устройства. Изгражда се завод за ЗУГМД (флопи дискови устройства) в град Чирпан.


== Вижте също ==
== Вижте също ==

Версия от 23:02, 15 май 2020

5,25" флопидисково устройство и дискети.

Запаметяващо устройство на гъвкав магнитен диск (ЗУГМД) е запаметяващо устройство с произволен достъп, използвано за запис/четене на информация от дискети. Нарича се още и Флопидисково устройство или флопи-дисково устройство (от англ. „Floppy-Disk Drive“), понякога също и съкратено като флопи-драйв, флопи или драйв. Използва се като периферно устройство в компютрите.

Най-широко разпространение имат моделите от 3,5", изместили тези от 5,25"/8".

То се състои от записващо/четяща глава, управляваща логика, шпинделен двигател и позиционер (най-често стъпков двигател). Магнитната записващо-четяща глава работи при условията на пълен контакт между глава и магнитен диск. Запаметяващите устройства са с едностранен или двустранен запис и съответно магнитните глави са едностранни и двустранни. При едностранния запис посредством притискащо кече, а при двустранния чрез притискане на двете глави с пружина се осъществява притискането на магнитните глави към флопи диска.

В началото на 21 век флопидисковите устройства постепенно са изместени от презаписваеми компактдискове, а по-късно и флаш-памети, преносими твърди дискове и други.

Производство в България

Запаметяващите устройства на гъвкав магнитен диск се произвеждат в ДЗУ Стара Загора, първоначално за покриване на нуждите на персоналните компютри, произвеждани в Правец, а последствие за други изделия. Организира се производството на шпинделни, стъпкови двигатели и магнитни глави. Произвеждат се 8 инча и 5.25 инча устройства. Изгражда се завод за ЗУГМД (флопи дискови устройства) в град Чирпан.

Вижте също