Примирие: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
добавен източник
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
'''Примирието''' представлява временен мир през война по взаимна уговорка на двете воюващи страни.<ref>https://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/примирие/</ref> Примирията могат да се зачитат като част от официални международни договори, но от друга страна те са част от неофициална договорка между срещуположните страни. Официалният и окончателен край на войната настъпва с подписването на [[мирен договор]].
'''Примирието''' представлява временен мир през война по взаимна уговорка на двете воюващи страни.<ref>[https://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/примирие/ ibl.bas.bg]</ref> Примирията могат да се зачитат като част от официални международни договори, но от друга страна те са част от неофициална договорка между срещуположните страни. Официалният и окончателен край на войната настъпва с подписването на [[мирен договор]].


= Исторически примери =
= Исторически примери =

Версия от 06:33, 18 май 2020

Примирието представлява временен мир през война по взаимна уговорка на двете воюващи страни.[1] Примирията могат да се зачитат като част от официални международни договори, но от друга страна те са част от неофициална договорка между срещуположните страни. Официалният и окончателен край на войната настъпва с подписването на мирен договор.

Исторически примери

Първа световна война

Втора световна война

  • На 22 юни 1940 е подписано Компиенското примирие, с което Франция се задължава да демобилизира армията си и да остави по-голямата част от териториите си под немска окупация.

Бележки

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Truce в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​