Максуда: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Премахнати редакции на Lanecabg (б.), към версия на ShockD
Етикет: Отмяна
мРедакция без резюме
Ред 15: Ред 15:
}}
}}


'''Максуда''' е най-голямата [[цигани|циганска]] [[махала]] във [[Варна]]. Създадена е около 1945 г. Преди това мястото е било зеленчукови градини с голямо разнообразие и плодородна почва. Намира се до Западната промишлена зона на града, южно от ул. „Капитан райчо“. Разделена е на три района: ул. „Петко Напетов“, „Корея“ до хлебозавода и „Дерето“. Застроена е предимно с къщи (стари и полуразрушени), има и [[Едропанелно строителство|панелни]] блокове. В квартала цари мизерия и неуреденост, липса на добра инфраструктура.
'''Максуда''' е най-голямата [[цигани|циганска]] [[махала]] във [[Варна]]. Създадена е около 1945 г. Преди това мястото е било зеленчукови градини с голямо разнообразие и плодородна почва. Намира се до Западната промишлена зона на града, южно от ул. „Капитан Pайчо“. Разделена е на три района: ул. „Петко Напетов“, „Корея“ до хлебозавода и „Дерето“. Застроена е предимно с къщи (стари и полуразрушени), има и [[Едропанелно строителство|панелни]] блокове. В квартала цари мизерия и неуреденост, липса на добра инфраструктура.


== История ==
== История ==

Версия от 10:47, 30 юни 2020

Максуда
— квартал —
Страна България
ОбластОбласт Варна
ОбщинаОбщина Варна
Част отВарна

Максуда е най-голямата циганска махала във Варна. Създадена е около 1945 г. Преди това мястото е било зеленчукови градини с голямо разнообразие и плодородна почва. Намира се до Западната промишлена зона на града, южно от ул. „Капитан Pайчо“. Разделена е на три района: ул. „Петко Напетов“, „Корея“ до хлебозавода и „Дерето“. Застроена е предимно с къщи (стари и полуразрушени), има и панелни блокове. В квартала цари мизерия и неуреденост, липса на добра инфраструктура.

История

Площта от 44 дка, върху които е създадена „Максуда“, в миналото принадлежи на Владо Митов, който се занимава с вестникарство и купува 72 дка кайсиеви градини във Варна, недалеч от морето. Нотариалният му акт е от 20-те години на миналия век. Тогава земята е частна собственост и попада в покрайнините на града. Впоследствие държавата отнема цялото имущество на вестникаря и го изселила. Като „враг на народа“ Митов е принуден да заживее в село край Ботевград, но се разболява и умира. С настъпването на демокрацията наследниците му предявяват своите реституционни претенции. Част от 72-та дка се оказват застроени с блокове, заради които фамилията бива компенсирана.

С времето проблемът с незаконното строителство се задълбочава и сега само на територията на „Младост“ има 56 констативни акта за нерегламентирани градежи. С решение на съда от 2004 г. собствеността се счита за възстановена на наследниците.[1] През 2015 г. са разрушени около 60 постройки, тъй като са построени върху частна земя, а собствениците искат да влязат във владение.[2]

Днес всички дела, заведени от наследниците, са приключили, с изключение на едно – за претърпените загуби и невъзможността на собствениците реално да влязат във владение.

През декември 2018 г. е обявено, че през следващите години се планира събарянето на поне 1500 незаконни постройки в махалата. Събарянето на къщите се ускорява и от строителството на обновения на бул. „Васил Левски“.[3]

Бележки