Музей на киселото мляко: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
без официални гости и спомоществуватели, външни и вътр. препр
Ред 1: Ред 1:
'''Музеят на киселото мляко''' се намира в с. [[Студен извор]], общ. [[Трън]]. Организиран е в двуетажна къща, в центъра на селото, близо до родната къща на д-р [[Стамен Григоров]].
'''Музеят на киселото мляко''' се намира в с. [[Студен извор]], общ. [[Трън]]. Организиран е в двуетажна къща, в центъра на селото, близо до родната къща на д-р [[Стамен Григоров]].


На първия етаж е разположена битова стая, която представя традиционната вътрешна уредба на една типична българска къща, от средата на ХІХ век.
На първия етаж е разположена битова стая, която представя традиционната вътрешна уредба на една типична българска къща, от средата на [[19 век]]. На втория етаж са разположени две помещения: библиотека и изложбена зала.


В библиотеката се съхраняват голям брой разнообразни информационни материали за българското [[кисело мляко]]. От първата научна публикация на д-р Стамен Григоров за киселото мляко, отпечатана на [[френски език]] през 1905 г., до последните проучвания върху [[рак (болест)|противораковите]] свойства на [[Lactobacillus bulgaricus]], извършени от проф. Акийоши Хосоно, в университета Шиншу, [[Япония]], преди няколко години.
На втория етаж са разположени две помещения: библиотека и изложбена зала.


В изложбената зала е представен макет, който подробно показва получаването на сурово [[мляко]], промишленото производство на кисело мляко и реализацията на готовия продукт, в търговската мрежа. На стените са окачени информационни табла, които описват историята на киселото мляко; домашното [[подквасване]] и [[занаятчийство|занаятчийското]] производство на кисело мляко; промишлените технологии за получаване на кисело мляко; хранителната, и биологичната стойност на българското кисело мляко.
В библиотеката се съхраняват голям брой разнообразни информационни материали за българското [[кисело мляко]]. От първата научна публикация на д-р [[Стамен Григоров]] за киселото мляко, отпечатана на [[френски език]] през 1905 г., до последните проучвания върху противораковите свойства на [[Lactobacillus bulgaricus]], извършени от проф. Акийоши Хосоно, в университета Шиншу, [[Япония]], преди няколко години.


Музеят е тържествено открит на 29 юни 2007 г. По случай откриването на музея, в гр. Трън се провежда първият Празник на българското кисело мляко, с богата фолклорна програма, конкурси за рисунка и есе на тема "Киселото мляко - българското име на дълголетието", и конкурс за най-добро домашно приготвено кисело мляко.
В изложбената зала е представен макет, който подробно показва получаването на сурово мляко, промишленото производство на [[кисело мляко]] и реализацията на готовия продукт, в търговската мрежа. На стените са окачени информационни табла, които описват: историята на киселото мляко; домашното подквасване и занаятчийското производство на кисело мляко; промишлените технологии за получаване на кисело мляко; хранителната, и биологичната стойност на българското кисело мляко.


== Външни препратки ==
== Откриване==
* [http://www.focus-news.net/index.php?id=n733389 Музей на киселото мляко откриват в Трън], агенция „Фокус“, 29 юни 2007
Музеят е тържествено открит на 29 Юни 2007 г. По случай откриването на музея, в гр. Трън се провежда първият Празник на българското кисело мляко, с богата фолклорна програма, конкурси за рисунка и есе на тема "Киселото мляко - българското име на дълголетието", и конкурс за най-добро домашно приготвено кисело мляко. Организаторите се надяват да превърнат този празник в традиция.

Организатори и официални гости на празника на българското кисело мляко, и на откриването на музея, на 29 Юни 2007 г., са:
*г-н Александър Ненов - кмет на гр. Трън;
*г-жа Юлия Григорова - председател на фондация "Д-р Стамен Григоров" и внучка на великия учен;
*г-н Иван Григоров - член на [[ВКС]], член на УС на фондация "Д-р Стамен Григоров" и родственик на учения;
*г-н Ненко Темелков - народен представител от общ. Трън;
*г-н Михаил Велков - изпълнителен директор на Асоциацията на млекопреработвателите в България;
*г-н Христо Юнгарев - директор на "ЕлБи Булгарикум" ЕАД;
* и други.

== Спомоществуватели ==
Музеят е създаден от Фондация "Д-р Стамен Григоров", със спомоществувателството на: "Данон-Сердика", Асоциация на млекопреработвателите в България, "ЕлБи Булгарикум" ЕАД, "Генезис", "Зоров-91", община Трън и научни работници от млечния сектор, в страната.


[[Категория:Музеи в България]]
[[Категория:Музеи в България]]

Версия от 10:58, 2 юли 2007

Музеят на киселото мляко се намира в с. Студен извор, общ. Трън. Организиран е в двуетажна къща, в центъра на селото, близо до родната къща на д-р Стамен Григоров.

На първия етаж е разположена битова стая, която представя традиционната вътрешна уредба на една типична българска къща, от средата на 19 век. На втория етаж са разположени две помещения: библиотека и изложбена зала.

В библиотеката се съхраняват голям брой разнообразни информационни материали за българското кисело мляко. От първата научна публикация на д-р Стамен Григоров за киселото мляко, отпечатана на френски език през 1905 г., до последните проучвания върху противораковите свойства на Lactobacillus bulgaricus, извършени от проф. Акийоши Хосоно, в университета Шиншу, Япония, преди няколко години.

В изложбената зала е представен макет, който подробно показва получаването на сурово мляко, промишленото производство на кисело мляко и реализацията на готовия продукт, в търговската мрежа. На стените са окачени информационни табла, които описват историята на киселото мляко; домашното подквасване и занаятчийското производство на кисело мляко; промишлените технологии за получаване на кисело мляко; хранителната, и биологичната стойност на българското кисело мляко.

Музеят е тържествено открит на 29 юни 2007 г. По случай откриването на музея, в гр. Трън се провежда първият Празник на българското кисело мляко, с богата фолклорна програма, конкурси за рисунка и есе на тема "Киселото мляко - българското име на дълголетието", и конкурс за най-добро домашно приготвено кисело мляко.

Външни препратки