Музей на азиатските цивилизации: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 8: Ред 8:
| тематика = история
| тематика = история
| основан = 22 април 1997 г.
| основан = 22 април 1997 г.
| сайт = {{URL|http://acm.org.sg}}
| основател =
| основател =
| архитект =
| архитект =

Версия от 07:47, 2 ноември 2020

Музей на азиатските цивилизации
Asian Civilisations Museum
Muzium Tamadun Asia
亚洲文明博物馆
ஆசிய அருங்காட்சியகம்
Музеи в Сингапур
Тематикаистория
Основан22 април 1997 г.
Сайтacm.org.sg
Карта Местонахождение в Сингапур
Музей на азиатските цивилизации в Общомедия

Музеят на азиатските цивилизации (на английски: Asian Civilisations Museum, на малайски: Muzium Tamadun Asia}, на китайски: 亚洲文明博物馆, на тамилски: ஆசிய அருங்காட்சியகம்) е музей в Сингапур, част от институция обединяваща още Музеят Перанакан в старото училище „Тао Нан“, Националният музей на Сингапур и Художественият музей на Сингапур. Музеят представя историята на Китай, Югоизточна, Южна и Западна Азия, от които разнообразните етнически групи в Сингапур проследяват своят произход.

История

Музеят е открит на 22 април 1997 г.[1] Първоначално се помещава в сградата на старото училище „Тао Нан“, разположено на Арменската улица, с експонати, основно съсредоточени върху китайската цивилизация. С възстановяването на сградата на императрицата, на 2 март 2003 г. музеят се установява в нея и бързо разширява колекцията си от други райони на Азия. Старата сграда е затворена за ремонт между 1 януари 2006 г. и 25 април 2008 г., когато е отворена за посетители като Музей „Перанакан“, специализиран в представянето на културата на Перанакан.

На 16 септември 2006 г. Музеят официално обявява новото си лого с ново мото „Музеят на азиатските цивилизации – Където азиатските култури оживяват!“. Логото показва местоположението на музея край река Сингапур. Отразеното изображение подчертава музея като място за размисъл, докато оранжевото представлява активност и енергия.[2]

На 16 септември 2014 г. Музеят е обявен за най-добрият музей в Сингапур и е класиран на девето място в Азия от наградите Travellers’ Choice на TripAdvisor. Музеят е единственият в Сингапур, класиран сред 10-те най-големи музея в Азия.[3]

На 15 ноември 2015 г. Музеят отвори новите си пространства, след като започна своето преустройство през 2014 г. Реконструкцията се извършва на етапи: Фаза 1 е открита на 14 ноември 2015 г. Фаза 2 е завършена през април 2016 г., с последващи подобрения.[4]

Сградата на Музея на азиатските цивилизации

Колекция

главата на Бодхисатва, Гандара, ок. IV в.

Китайската колекция е представена от фини порцеланови фигури от Дехуа, даоистки и будистки статуи, порцелан за износ, калиграфия и други примери за декоративно изкуство.

Галериите посветени на Южна Азия разполагат със статуи от широк спектър от периоди включително и някои фини бронзови украшения от историческата държава Чола. Особено забележителна е бронзовата скулптура от Чола на Ума, съпругата на Шива и тази на Сомасканда. Ранното будистко изкуство на Индия е представено и от произведения, произхождащи от школите в Матура и Гандара, включително направен от пясъчник от Матура рядък Буда, датиращ от епохата на Канишка (II в.), и главата на Бодхисатва от региона Гандара (ок. IV в.). Други забележителни експонати са непалско-тибетски бронзови изделия, текстил, късносредновековни миниатюри и колониални щампи.

Колекциите от Югоизточна Азия са разнообразни и богати на етнологичен материал. Представляващи аристократичното изкуство на древна Югоизточна Азия са кхмерски скулптури, яванска храмова скулптура, от по-късно време – будистко изкуство от Бирма/Тайланд и храмовото изкуство на Виетнам. Перанаканско злато, текстил, орнаменти и театрални маски са други ценни експонати в колекцията.

Галерията Khoo Teck Puat представя стоките, възстановени от корабокрушението Танг, потънал търговски кораб от IX в. на път за Иран и Ирак, открит през 1998 г. край остров Белитунг в Яванско море. Възстановеният товар включва над 60 000 добре запазена керамични предмета, произведени в Китай по време на династията Тан (618 – 907), както и предмети от злато и сребро.

Някои зали на галерията се използват и за временни изложби.

Източници

  1. Story of Our Museums // Архивиран от оригинала на 17 November 2015. Посетен на 25 November 2015.
  2. Asian Civilisations Museum
  3. Asian Civilisations Museum ranked top museum in Singapore: TripAdvisor // MediaCorp, 17 September 2014. Архивиран от оригинала на 17 September 2014. Посетен на 17 September 2014.
  4. New Spaces // Asian Civilisations Museum, 2015. Архивиран от оригинала на 12 September 2016. Посетен на 19 September 2016.
  • Lenzi, Iola. Museums of Southeast Asia. Singapore, Archipelago Press, 2004. ISBN 981-4068-96-9. с. 200.