Дървеница: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Bot: Automated text replacement (-\"([а-яА-Я0-9,\.\–\-\s]*?)\" +„\1“)
Дървеница е град а не квартал
Ред 13: Ред 13:
}}
}}


'''Дървеница''' е малък [[квартал]], разположен югоизточно от центъра на [[София]], в административен район „[[Студентски (район)|Студентски]]“ на Столична община. Бил е село до [[1961]] година, когато е присъединен към столицата като квартал. Близостта на Дървеница до [[Студентски град]] и много от висшите учебни заведения го прави особено привлекателен за живеене от студенти и млади семейства.
'''Дървеница''' е най-големия град, разположен югоизточно от центъра на [[София]], в административен район „[[Студентски (район)|Студентски]]“ на Столична община. Бил е село до [[1961]] година, когато е присъединен към столицата като квартал. Близостта на Дървеница до [[Студентски град]] и много от висшите учебни заведения го прави особено привлекателен за живеене от студенти и млади семейства.


На юг Дървеница граничи с кв. [[Малинова долина]], като ги разделя бул. „А. Ляпчев“. На изток Дървеница граничи с жк [[Младост (квартал в София)|Младост-1]], на север с жк. [[Мусагеница]], а между двата квартала се намират много научноизследователски институти.
На юг Дървеница граничи с кв. [[Малинова долина]], като ги разделя бул. „А. Ляпчев“. На изток Дървеница граничи с жк [[Младост (квартал в София)|Младост-1]], на север с жк. [[Мусагеница]], а между двата квартала се намират много научноизследователски институти.

Версия от 16:39, 12 ноември 2020

Тази статия е за квартала. За насекомото вижте Креватна дървеница.

Дървеница
— квартал —
„Свети Георги”
Страна България
ОбластОбласт София
ОбщинаСтолична община
Част отСофия
Дървеница в Общомедия

Дървеница е най-големия град, разположен югоизточно от центъра на София, в административен район „Студентски“ на Столична община. Бил е село до 1961 година, когато е присъединен към столицата като квартал. Близостта на Дървеница до Студентски град и много от висшите учебни заведения го прави особено привлекателен за живеене от студенти и млади семейства.

На юг Дървеница граничи с кв. Малинова долина, като ги разделя бул. „А. Ляпчев“. На изток Дървеница граничи с жк Младост-1, на север с жк. Мусагеница, а между двата квартала се намират много научноизследователски институти.

Архитектура

В квартала има голямо разнообразие на жилищния фонд. Някои от тухлените сгради са строени през 1950-те години. Те са съсредоточени главно по протежение на бул. „Св. Климент Охридски“. През последните години са градени по-нови тухлени кооперации. По-голямата част от жилищните сгради са едропанелни от серии Бс-69-Сф (различни модификации), Бс-2-69 и Ос-68-Гл, строени в периода от началото на 70-те до средата на 90-те години. За разлика от други комплекси в Дървеница блоковете тип ЕПК са много малко.

Обществени институции и инфраструктура

В квартала се намира Частна езикова гимназия „Проф. д-р Васил Златарски“-Училище на Международния Бакалауреат (International Baccalaureate) и 55 СОУ. В Дървеница на бул. „Свети Климент Охридски“ са разположени и големите учебни комплекси на Техническия университет, ХТМУ, МГУ, както и 4 спортни студентски бази.

В квартала се намират още 7 РСПАП на ул. „Айдемир“, магазин от веригата „Рамстор“ и „Националния онкологичен център“ на бул. „Св. Климент Охридски“, църквата „Свети Георги“, дело на Георги Новаков Джонгар, на ул. „Пловдивско поле“, както и дървенишкият манастир „Св. Пророк Илия“ (в момента в административните граници на ж.к. „Младост“).

Градски транспорт

Жилищен комплекс Дървеница се обслужва от автобусни линии 88, 280, 294 и 413. В квартала е била разположена и автостанция „Дървеница“, от която са тръгвали крайградските автобусни линии 69, 70 и 123, обслужващи кабинков лифт „Симеоново“, кв. Малинова долина, селата Бистрица, Железница и Плана, както и няколко вилни зони. Сега те не ползват автостанцията, тъй като са удължени до метростанция „Г. М. Димитров“.

Допреди няколко години „Дървеница“ се е обслужвал и от трамвайна линия 2, която е минавала по бул. “Свети Климент Охридски“ и е свързвала квартала с центъра на София, но при строежа на Първия Метродиаметър на Софийското метро от пл. „Света Неделя“ до ж.к. „Младост-1“ в периода 2004 – 2009 г. част от стигащото до квартала трамвайно трасе е било премахнато и в момента то не функционира.

Кварталът се обслужва и от маршрутни таксита 1, 5, 6, 23, 26, 27, 29, 45 и 47

Автобуси - № 69, 70, 88, 123, 280, 294 и 413

Автобуси – № 123 (който тръгва от автогарата в квартала и пътува до кабинков лифт Симеоново и връх Алеко);

Източници