Нефертити: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
м Pages containing cite templates with deprecated parameters
Ред 42: Ред 42:


== Бюст на Нефертити ==
== Бюст на Нефертити ==
Световноизвестният бюст на Нефертити е открит по време на немска археологическа експедиция, състояла се между [[1907]] – [[1914]] г. под ръководството на [[археолог]]а [[Людвик Борхарт]]. Скулптурата е открита на 6 декември [[1912]] г.<ref>{{Citation |title=www.nofretete-geht-auf-reisen.de |url=http://www.nofretete-geht-auf-reisen.de/echronol.htm |access-date=2009-11-15 |archivedate=2015-03-18 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20150318133459/http://www.nofretete-geht-auf-reisen.de/echronol.htm }}</ref> в развалините на една постройка в местността ел Амарна (където е бил разположен [[Ахетатон]], столица на Ехнатон и Нефертити). Според открита в развалините пластинка от [[слонова кост]] сградата е била ателие на главния придворен [[скулптор]] [[Тутмес|Тутмос]].
Световноизвестният бюст на Нефертити е открит по време на немска археологическа експедиция, състояла се между [[1907]] – [[1914]] г. под ръководството на [[археолог]]а [[Людвик Борхарт]]. Скулптурата е открита на 6 декември [[1912]] г.<ref>{{Citation |title=www.nofretete-geht-auf-reisen.de |url=http://www.nofretete-geht-auf-reisen.de/echronol.htm |accessdate=2009-11-15 |archivedate=2015-03-18 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20150318133459/http://www.nofretete-geht-auf-reisen.de/echronol.htm }}</ref> в развалините на една постройка в местността ел Амарна (където е бил разположен [[Ахетатон]], столица на Ехнатон и Нефертити). Според открита в развалините пластинка от [[слонова кост]] сградата е била ателие на главния придворен [[скулптор]] [[Тутмес|Тутмос]].


Откритият бюст е полихромен, добре запазени са златната диадема и огърлица. През 1913 г. бюстът е тайно изнесен от Египет на борда на кораб и пристига в [[Берлин]]. Първоначално съществуването му е пазено в тайна от широката публика, дори и след даряването му (през октомври 1913 г.) на Берлинския музей от дотогавашния му собственик д-р Джеймс Саймън (който го притежавал по силата на факта, че финансирал открилата го експедиция).
Откритият бюст е полихромен, добре запазени са златната диадема и огърлица. През 1913 г. бюстът е тайно изнесен от Египет на борда на кораб и пристига в [[Берлин]]. Първоначално съществуването му е пазено в тайна от широката публика, дори и след даряването му (през октомври 1913 г.) на Берлинския музей от дотогавашния му собственик д-р Джеймс Саймън (който го притежавал по силата на факта, че финансирал открилата го експедиция).

Версия от 15:38, 8 април 2021

Нефертити
<
X1
N35
N5
M17F35F35F35F35M18X1
Z4
B1
>
Бюст на Нефертити
Управление1353 – 1336 г. пр.н.е. или
1351 – 1334 г. пр.н.е.
Лични данни
Родена
около 1370 г. пр.н.е.
Починала
около 1330 г. пр.н.е. (40 г.)
Ахетатон, Миня, Египет
Пълно имеНефернеферуатен Нефертити
Семейство
ДинастияОсемнадесета династия на Древен Египет
БракЕхнатон
Нефертити в Общомедия

Нефернеферуатен Нефертити е царица на Древен Египет от XVIII-та династия (14 век пр.н.е.), съпруга на египетския фараон Аменхотеп IV (по-късно Ехнатон). В превод името ѝ означава „Идващата красота“ или „Красавицата дойде“.

Биография

Има множество версии за произхода на Нефертити. Най-често приеманата е, че тя е дъщеря на придворния министър и, след смъртта на Нефертити фараон, Ай и неговата жена. Смята се, че е имала сестра на име Мутноджмет.[1] Друга теория предполага, че Нефертити е дъщеря на цар на Митани. Първото ѝ име е Тадохепа.

Първоначално се омъжва за Аменхотеп III. След скорошната смърт на владетеля, става жена на неговия син Аменхотеп IV, по-известен като Ехнатон – фараона-еретик. От брака с него има шест дъщери, една от които е Анхсенпаатон, по-късно наречена Анхесенамон, бъдещата съпруга на своя полубрат Тутанкамон. Според някои източници след смъртта на Аменхотеп IV, Нефертити приема името Сменхкаре и управлява еднолично като фараон, след което предава властта на деветгодишния Тутанкамон.

Нефертити е била мащеха на Тутанкамон (Тутанхамон). Според нови изследвания е възникнал конфликт между Анхесенамон и съпруга ѝ. За да се възстанови мирът в Египет е трябвало Нефертити да се омъжи за Тутанхамон.

Бюст на Нефертити

Световноизвестният бюст на Нефертити е открит по време на немска археологическа експедиция, състояла се между 1907 – 1914 г. под ръководството на археолога Людвик Борхарт. Скулптурата е открита на 6 декември 1912 г.[2] в развалините на една постройка в местността ел Амарна (където е бил разположен Ахетатон, столица на Ехнатон и Нефертити). Според открита в развалините пластинка от слонова кост сградата е била ателие на главния придворен скулптор Тутмос.

Откритият бюст е полихромен, добре запазени са златната диадема и огърлица. През 1913 г. бюстът е тайно изнесен от Египет на борда на кораб и пристига в Берлин. Първоначално съществуването му е пазено в тайна от широката публика, дори и след даряването му (през октомври 1913 г.) на Берлинския музей от дотогавашния му собственик д-р Джеймс Саймън (който го притежавал по силата на факта, че финансирал открилата го експедиция).

По настояване на Л. Борхарт (който се страхувал от усложнения във взаимоотношенията с Египетските власти) бюстът не бил представен на голямата експозиция в Египетския музей в Берлин, състояла се през зимата на 1913 г., където били изложени всички останали находки от разкопки в Амарна. През 1924 г. опазването на тайната около бюста на Нефертити станало невъзможно и Борхарт бил принуден да признае съществуването му пред света. Малко по-късно бюстът бил изложен публично в Берлинския музей.

Египетските власти реагирали остро на признанието, че подобен артефакт съществува и е бил изнесен от страната без тяхно знание. Това станало повод за много дрязги между Египет и Германия, като конфликтът продължава и до днес.

Източници

  1. Life of Nefertiti
  2. www.nofretete-geht-auf-reisen.de, архив на оригинала от 18 март 2015, https://web.archive.org/web/20150318133459/http://www.nofretete-geht-auf-reisen.de/echronol.htm, посетен на 15 ноември 2009 

Библиография

  • Филип Фанденберг. Нефертити. С., Наука и изкуство, 1986.
  • Joann Fletcher. The Search for Nefertiti. London, Hodder and Stoughton, 2004.