Уикипедия:Пясъчник: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Етикет: Отменени
Етикет: Отменени
Ред 2: Ред 2:
== Щракнете за редактиране → ==
== Щракнете за редактиране → ==
<!-- Моля, правете своите експерименти под този ред. -->
<!-- Моля, правете своите експерименти под този ред. -->
Формализмът е основно направление в линвистиката и психолингвистиката. Американският лингвист и философ [https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%BE%D0%B0%D0%BC_%D0%A7%D0%BE%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0%B8 Аврам Ноам Чомски] е основен представител на това направление, създател на идеята "нативизъм". Според него човешкият мозък е естествено подготвен да усовява език и на първо място стоят генетичните заложби на човека. Според направлението околната среда има второстепенно значение за усвояването на еизиците, с което направлението се противопоставя на разбирането на Бихейвиоризма. Идеята "нативизъм" е новаторска и разглежда отношението между "натура" и "култура" в онтогенезата. Според нативистите в речта, която децата чуват в обкръжението си, в тези входни данни, има грешки - негладкото говорене във всекидневието, неправилното съгласуване, паразитните думи и т.н. Също така тази реч не дава достатъчно информация за стуктурите на изреченията, а повърхностните структури ощетяват и децата не получават обратна връзка. Според направлението децата притежават вродени знания за универсална граматика в т.нар. "Механизъм за овладяване на език или LAD (Language Acquisition Device).
Формализмът е основно направление в линвистиката и психолингвистиката. Американският лингвист и философ [[Ноам Чомски|Аврам Ноам Чомски]] е основен представител на това направление, създател на идеята "нативизъм". Според него човешкият мозък е естествено подготвен да усовява език и на първо място стоят генетичните заложби на човека. Според направлението околната среда има второстепенно значение за усвояването на еизиците, с което направлението се противопоставя на разбирането на Бихейвиоризма. Идеята "нативизъм" е новаторска и разглежда отношението между "натура" и "култура" в онтогенезата. Според нативистите в речта, която децата чуват в обкръжението си, в тези входни данни, има грешки - негладкото говорене във всекидневието, неправилното съгласуване, паразитните думи и т.н. Също така тази реч не дава достатъчно информация за стуктурите на изреченията, а повърхностните структури ощетяват и децата не получават обратна връзка. Според направлението децата притежават вродени знания за универсална граматика в т.нар. "Механизъм за овладяване на език или LAD (Language Acquisition Device).

Версия от 11:10, 3 август 2021

Пясъчникът на Уикипедия е мястото, където може да се експериментира как се редактира и форматира съдържанието на енциклопедията. На картинката отдолу са описани бутоните за редактиране.


Повече информация можете да намерите в помощната страница Уикипедия:Режим на редактиране, а вие можете да ги изпробвате и сами, като щракнете за редактиране и след това натиснете Съхраняване.

Щракнете за редактиране →

Формализмът е основно направление в линвистиката и психолингвистиката. Американският лингвист и философ Аврам Ноам Чомски е основен представител на това направление, създател на идеята "нативизъм". Според него човешкият мозък е естествено подготвен да усовява език и на първо място стоят генетичните заложби на човека. Според направлението околната среда има второстепенно значение за усвояването на еизиците, с което направлението се противопоставя на разбирането на Бихейвиоризма. Идеята "нативизъм" е новаторска и разглежда отношението между "натура" и "култура" в онтогенезата. Според нативистите в речта, която децата чуват в обкръжението си, в тези входни данни, има грешки - негладкото говорене във всекидневието, неправилното съгласуване, паразитните думи и т.н. Също така тази реч не дава достатъчно информация за стуктурите на изреченията, а повърхностните структури ощетяват и децата не получават обратна връзка. Според направлението децата притежават вродени знания за универсална граматика в т.нар. "Механизъм за овладяване на език или LAD (Language Acquisition Device).