Окислително-редукционни процеси: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Категория:Химия
Ред 1: Ред 1:
Съществуват химични процеси, които се извършват с промяна на степента на окисление на някои от атомите и йоните. Такива са например процесите на взаимодействие на магнезий и кислород или на калиев бромид и хлорна вода. Те се изразяват със следните у-я:
'''Окислително-редукционни процеси''' са [[химичен процес|химични процеси]], които се извършват с промяна на степента на [[окисление]] на [[атом]]и и [[йон]]и поради преход на електрони.
Такива са например процесите на взаимодействие на [[магнезий]] и [[кислород]] или на калиев бромид и хлорна вода. Те се изразяват със следните уравнения:


2Mg<sup>0</sup> + O<sup>0</sup><sub>2</sub> -> 2Mg<sup>+2</sup>O<sup>-2</sup>
2Mg<sup>0</sup> + O<sup>0</sup><sub>2</sub> -> 2Mg<sup>+2</sup>O<sup>-2</sup>


2K<sup>+1</sup>Br<sup>-1</sup> + Cl<sub>2</sub> -> 2K<sup>+1</sup>Cl<sup>-1</sup>+ Br<sup>0</sup><sub>2</sub>
2K<sup>+1</sup>Br<sup>-1</sup> + Cl<sub>2</sub> -> 2K<sup>+1</sup>Cl<sup>-1</sup>+ Br<sup>0</sup><sub>2</sub>

В тях са записани и степените на окисление (горе)на елементите.Вижда се, че в първия процес магнезият повишава степента си на окисление от нулева на +2, а кислородът понижава степента си на окисление от 0 до -2. Във втория процес хлорът понижава СО от 0 до -1 , а бромидните йони я повишават от -1 до 0.Промяната в степените на окисление в тези примери е резултат от преход на електрони.
В тях са записани и степените на окисление (горе) на елементите. Вижда се, че в първия процес магнезият повишава степента си на окисление от нулева на +2, а кислородът понижава степента си на окисление от 0 до -2. Във втория процес хлорът понижава СО от 0 до -1 , а бромидните йони я повишават от -1 до 0. Промяната в степените на окисление в тези примери е резултат от преход на [[електрон]]и.


2Mg<sup>0</sup> - 2.2e<sup>-</sup> ->2Mg<sup>+2</sup>
2Mg<sup>0</sup> - 2.2e<sup>-</sup> ->2Mg<sup>+2</sup>
Ред 12: Ред 15:
2Cl<sup>0</sup> - 2.1e<sup>-</sup> -> 2Cl<sup>-</sup>
2Cl<sup>0</sup> - 2.1e<sup>-</sup> -> 2Cl<sup>-</sup>


Атомите и йоните, които при [[химична реакция|химичните реакции]] отдават електрони и повишават степента си на окисление, се наричат [[редуктор]]и. В случая редуктори са магнезиевите атоми Mg и бромидните аниони Br<sup>-</sup>
Химичните процеси, които протичат с промяна на степента на окисление на атоми и на йони поради преход на електрони, се наричат окислително редукционни процеси

Атомите и йоните, които при химичните реакции отдават електрони и повишават степента си на окисление , се наричат редуктори. В случая редуктори са магнезиевите атоми Mg и бромидните аниони Br<sup>-</sup>
Тези, които приемат електрони и понижават степента си на окисление се наричат [[окислител]]и. В разгледания случай това са атомите на кислорода и на хлора.

Тези, които приемат електрони и понижават степента си на окисление се наричат окислители.В разгледания случаи това са атомите на кислорода и на хлора.
Процесите се наричат съответно [[редукция]] и [[окисление]].
Процесите се наричат съответно [[редукция]] и окисление.

[[Категория:Химия]]

Версия от 14:36, 17 октомври 2007

Окислително-редукционни процеси са химични процеси, които се извършват с промяна на степента на окисление на атоми и йони поради преход на електрони.

Такива са например процесите на взаимодействие на магнезий и кислород или на калиев бромид и хлорна вода. Те се изразяват със следните уравнения:

2Mg0 + O02 -> 2Mg+2O-2

2K+1Br-1 + Cl2 -> 2K+1Cl-1+ Br02

В тях са записани и степените на окисление (горе) на елементите. Вижда се, че в първия процес магнезият повишава степента си на окисление от нулева на +2, а кислородът понижава степента си на окисление от 0 до -2. Във втория процес хлорът понижава СО от 0 до -1 , а бромидните йони я повишават от -1 до 0. Промяната в степените на окисление в тези примери е резултат от преход на електрони.

2Mg0 - 2.2e- ->2Mg+2 2O0 +2.2e- ->2O-2

2Br- - 2.1e- ->2Br0->Br20 2Cl0 - 2.1e- -> 2Cl-

Атомите и йоните, които при химичните реакции отдават електрони и повишават степента си на окисление, се наричат редуктори. В случая редуктори са магнезиевите атоми Mg и бромидните аниони Br-

Тези, които приемат електрони и понижават степента си на окисление се наричат окислители. В разгледания случай това са атомите на кислорода и на хлора.

Процесите се наричат съответно редукция и окисление.