Смолян: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Ред 89: Ред 89:


== Външни препратки ==
== Външни препратки ==
{{commonscat|Smolyan|Смолян}}
* [http://www.smolyan.com/ Община Смолян]
* [http://www.smolyan.com/ Община Смолян]
* [http://bulgaria.domino.bg/smolyan/ Официален сайт на община Смолян]
* [http://bulgaria.domino.bg/smolyan/ Официален сайт на община Смолян]
Ред 99: Ред 98:
* [http://www.pbase.com/ngruev/smolyan Снимки от Смолян]
* [http://www.pbase.com/ngruev/smolyan Снимки от Смолян]
* [http://photos.smolyan.info/ Още снимки от Смолян]
* [http://photos.smolyan.info/ Още снимки от Смолян]
{{commonscat|Smolyan|Смолян}}

{{Мъниче селища в България}}
{{Мъниче селища в България}}



Версия от 09:41, 17 март 2008

Смолян е град в Южна България, административен център на Община Смолян и областен център на област Смолян.

Смолян
Знаме
      
Общи данни
Население27 692 души[1] (15 март 2024 г.)
206 души/km²
Землище134,59 km²
Надм. височина1002 m
Пощ. код4700
Тел. код0301
МПС кодСМ
ЕКАТТЕ67653
Администрация
ДържаваБългария
ОбластСмолян
Община
   кмет
Смолян
Николай Мелемов
(ГЕРБ; 2011)
Кметство
   кмет
Дора Илиева Янкова (БСП)
Адрес на общината
бул. "България" 12
тел. 0301/36100
факс 0301/24926
Уебсайтwww.smolyan.bg
Смолян в Общомедия

География

Смолян се намира близо до ски-курортите Пампорово и Чепеларе в красивата Родопа планина. Разположен е на надморска височина от 800 до 1000 метра и е най-дългият град в България.

История

Името на Смолян идва от славянското племе смоляни, които живеели по тези места. Както и да се телепортираме през епохите на неолита, енеолита, бронзовата епоха, както и да си припомняме митовете, легендите, преданията, както и да се ровим в прашните и пожълтяли страници на най - ранните исторически извори, все ще се натъкваме на очевидната истина, че Смолян дали като Аетос, Езерово, Ахъ- Челеби, Пашмакли и пр. води началото си още от най- дълбока древност. Още според античният гръцки историк Херодот Родопа била населена с траки преди около 2500-3000 години преди началото на нашето летоброене. Филострат описва митологичния родопски герой Рес (Рез ???) като жрец, живеел край Аетос и участвал в борбата за Троя със своята конница. За същия Рес Омир чрез устата на Долон казва: “Аз видях неговите коне, най-хубави и най-едри, по-бели от сняг, бързоноги като вихър”.

Старогръцки източници свидетелстват, че родопското светилище за Дионисий бил издигнат на високия връх Зилмисос, а според съвременни версии днешния Карлък. С този район се свързва и пребиваването на Орфей.

През 1936 година в около запазените развалини на старата крепост над Смолян “Аетос” (Орел) били направени разкопки, разкрили крепостни зидове от камък и хоросан, дебели близо два метра и старо славянско селище “Могилата”.

Като обединен град Смолян е създаден през 1960 г. чрез сливането на гр. Смолян, селата Езерово, Райково и гр. Устово. Смолян е бил стар административен и стопански център, Село Езерово се намирало сред Смолянските езера, Райково било занаятчийски център, а Устово — търговски.

Религия

Основните религии са христянстовото и исляма

Изглед от града

Политика

Икономика

Градът е седалище на фирми в техническата и обслужващата сфера. В последните години се наблюдава осезаем напредък на града. Изградена е нова главна улица (2003), построени са нови хотели, заведения и дискотеки. Инвестициите в града се увеличават с огромни темпове. Един от най-мащабните проекти не само за Смолян, но и за цяла България е ски център Перелик. Предвижда се инвестициите да надхвърлят 400 милиона евро. Ще се изградят 217 км писти за 27 000 скиори, 1500 оръдия за сняг, паркинг със 7740 места, тематични паркове за 4400 посетители. Заради проекта "Супер Перелик" се предвижда и изграждането на летище, както и 100 километров трилентов път до Пловдив. В града отварят врати множество фирми. На Смолян бе присъден дългосрочен кредитен рейтинг "А" с положителна перспектива. Мащабна инвестиция в размер на 5 милиона лева за закупуването на 11 нови противопожарни автомобила "Рено" замениха старите. В рамките на 2 години от 2004-2006 инвестициите за инфраструктурни обекти стигнаха 50 милиона лева. Месец октомври 2007 се избра и инвеститора по спортно-туристическия център "Момчиловци". Съоражението ще е съизмеримо с мегапроекта "Супер Перелик". Инвестициите в СТЦ "Момчиловци" се предвижда да надминат 250 милиона евро. Предстои изграждането на голф игрище, ледени пързалки, писти, игрища за футбол, тенис корт, сноуборд, велоалеи, конни бази и др. Всички тези проекти доказват, че туризма е приоритетен отрасъл за Смолян. За 2007 година строителните инвестициите в общината възлизат на близо 51 милиона лева и са построени 86 нови обекта[източник?].

Обществени институции

Образование

Културни и природни забележителности

Файл:Istoricheski muzei Smolian.jpg
Исторически музей
Новопостроената църква "Св. Висарион Смоленски"
Файл:Smolyan-houses-gruev.jpg
Характерна стара архитектура

Смолян е част от Стоте национални туристически обекта на Български туристически съюз.

Други забележителности в Смолян са: Мерамовата, Сариевата и много други възрожденски къщи, художествената галерия, Али-Бейският конак, Пангаловата къща, медникарската чаршия и др.

Редовни събития

Други

  • Култура. През далечната 1956 г. група ентусиасти начело с младия диригент Сашо Чобанов сформират към читалище “Христо Ботев” в Смолян естрадно-джазов състав с група вокалисти към него. В първата оркестрова формация участват Ксения Иванова - пиано, Манол Кисьов - кларинет и алт-саксофон, Тодор Маринов контрабас и Радко Рибицов ударните инструменти. По-късно формацията прераства в Биг Бент. Вокалисти са ръководителят на състава С. Чобанов, Стефана Гозманова, Мария Кафелова, Анастас Попанастасов, Атанас Пацев и Христо Христов (Хитата). В концертия репертоар на състава се включват песни и мелодии от различни стилове на попа и джаза от онова време. Първата концертна изява е регистрирана през март 1956 година в стария военен клуб на Смолян.
  • Спорт. В града функционира футболен клуб Родопа

Кухня

В Смолян се приготвят невероятни деликатеси като качамак, пататник, клин, най-различни ястия с картофи, катми и чевермета.

Личности

Външни препратки

Шаблон:Мъниче селища в България