Горазд: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Mpb eu (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Mpb eu (беседа | приноси)
мРедакция без резюме
Ред 10: Ред 10:
}}
}}


'''Горазд''' е [[светец]], един от [[Седмочисленици|Седмочислениците]]. Името му означава „мъдър“.
'''Горазд''' е [[светец]], един от [[Седмочисленици|Светите Седмочисленици]]. Името му означава „мъдър“.


Роден е в заможно аристократично семейство във [[Великоморавия]] в земите на днешна [[Словакия]] в гр. [[Нитра]] или в неговата околност. Виден ученик на [[Константин-Кирил Философ]] и [[Методий]].
Роден е в заможно аристократично семейство във [[Великоморавия]] в земите на днешна [[Словакия]] в гр. [[Нитра]] или в неговата околност. Виден ученик на [[Константин-Кирил Философ]] и [[Методий]].

Версия от 11:04, 20 юли 2008

Горазд
Гораꙁдъ Охрїдьскꙑи
християнски светец

Роден
IX век
Словакия
Починал
???
???
Активен периодот IX век до X век
Горазд в Общомедия

Горазд е светец, един от Светите Седмочисленици. Името му означава „мъдър“.

Роден е в заможно аристократично семейство във Великоморавия в земите на днешна Словакия в гр. Нитра или в неговата околност. Виден ученик на Константин-Кирил Философ и Методий.

Ръкоположен в Рим от епископ Формоза Портуенски в 868 г. заедно с други ученици на равноапостолите.

През 885 г. архиепископ Методий, който е на смъртното легло, го обявява за свой наследник като глава на основаната от него школа и като архиепископ. Това обаче не е зечетено от папа и Великоморавската църква е предадена на върлия противник на славянството Викхинг (Wiching) епископа на Нитра. Формално той си остава само епископ на словашкия главен град Нитра и не е ръкополжен за архиепископ, но е обявен за управляващ митрополит което е напълно достатъчно да расипе школата, да хвърли в затвора в 886 г. като еретици и да съди много суденти, сред които своя основен кокурент Горазд, също и Наум Преславски друг от видните ученици на Методий.

Съдбата на Горазд след това не може да се установи със сигурност. Много е възможно е при гоненията на кирило-методиевите ученици е убит като много други от немското духовенство. Възможно е да е останал в затвора или високопоставените му роднини да са му е издействли освобождаване срещу условието да отиде в изгнание или да остане под домашен арест.

Допустимо е да се мисли че след като Викхинг избягава от Великоморавия в 991 при войната между Великоморавия и Германия, а в 899 г. при новия княз Моймир ІІ , на вакантното архиепископско място наи-сетне е назначен титуляр това да е той. Когато в 906г. Великоморавия загива някои смятат, че Горазд, ако е уцелял след 886г. се спасява в България или в Бохемия (дн. Чехия), а съществува информация, че Горазд е станал първи епископ на Краков.


Шаблон:Православие-мъниче