Наталия Наришкина: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
{{без източници}}
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
{{без източници}}
{{Жена монарх|име=Мария Милославская
{{Жена монарх|име=Мария Милославская
| описание=царица на Русия
| описание=царица на Русия
Ред 57: Ред 56:
Наталия Наришкина умира през [[1694]] г. след кратко боледуване.
Наталия Наришкина умира през [[1694]] г. след кратко боледуване.
</div>
</div>
==Източник==

{{превод от2|en|Natalia Naryshkina}}
[[Категория:Съпруги на руски монарси]]
[[Категория:Съпруги на руски монарси]]



Версия от 07:47, 15 август 2008

Мария Милославская
царица на Русия
Лични данни
Родена7 септември 1651 г.
Починала4 февруари 1694 г.
Предшествана отМария Милославская
Наследена отАгафя Грушецкая
Семейство
БракАлексей
БащаКирил Полуектович Наришкин
МайкаАнна Лвовна Леонтиева
Мария Милославская в Общомедия

Наталия Кириловна Наришкина е руска царица от 1671 г. до 1676 г. Тя е втора съпруга на цар Алексей и майка на цар Петър Велики.

Наталия произхожда от рода на татарски боляри. Дъщеря е на Кирил Полуектович Наришкин и Анна Лвовна Леонтиева.

Наталия постъпва в дома на прозападно настроения болярин Артамон Матвеев във връзка с далечното си роднинство със съпругата му, шотландката Мари Хамилтън. Там Наталия е забелязана от цар Алексей.

Наталия Наришкина се омъжва за цар Алексей на 1 февруари 1671 г. и става руска царица.

Наталия ражда на Алексей три деца:

Цар Алексей умира през 1676 г. и на престола се възкачва синът му цар Фьодор III. За Наталия настъпват трудни времена. Тя застава начело на рода Наришкини в неуспешната им борба срещу рода Милославски. По време на Фьодор III тя живее с децата си в московските села Коломенское и Преображенское.

Фьодор III почива през 1682 г. и на престола се възкачва десетгодишният син на Наталия, цар Петър I. Той е издигнат от болярската дума, поради физическите и умствени недъзи на по-големия му полубрат Иван. Наталия Наришкина, братята ѝ, Артамон Матвеев и патриархът стават регенти на малолетния Петър I. В отговор по-голямата сестра на Петър и Иван, София Алексеевна, организира бунт на стрелците на 15 май 1682 г. По време на безредиците Артамон Матвеев и двама от братята на Наталия са убити, а баща ѝ, Кирил Наришкин, е насилствено замонашен. Думата обявява Петър и Иван за царе, като Иван е издигнат за по-старши от брат си. Техен регент и фактически управник става София, която отстранява Наталия Наришкина от регентския съвет.

По време на управлението на София като регент на Петър и Иван Наталия Наришкина не живее в опаност, а в мизерия. Тя получава финансова подкрепа от патриарха и Православната църква. По това време Наталия и Петър продължават да пребивават в село Преображенское.

През 1689 г. Петър успява да отстрани сестра си София и я затваря в манастир. Той продължава да управлява заедно с брат си Иван. Наталия се завръща в двора и става негов неформален лидер. Брат ѝ, Лев Наришкин, е назначен за министър на външните работи, но, де факто, оглавява цялото правителство.

По настояване на Наталия Петър се жени за Евдокия Лопухина през 1689 г.

През 1690 г. умира московският патриарх Кирил, а начело на църквата царят желае да назначи митрополита на Псков, Марселий, който е пътувал в чужбина и владее няколко чужди езика. Въпреки това Наталия оглавява консервативната фракция, която желае начело на Руската православна църквата да застане консерватиния казански митрополит Адриян.

Наталия Наришкина умира през 1694 г. след кратко боледуване.

Източник

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Natalia Naryshkina в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​

Моля, добавете oldid номера на версията, от която е направен преводът!