Азотни оксиди: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Ред 11: Ред 11:
:: <math>N_{2}^{0} + O_{2}^{0} \to 2N^{+2}O^{-2} - Q</math> (с помощта на [[електрическа искра]]);
:: <math>N_{2}^{0} + O_{2}^{0} \to 2N^{+2}O^{-2} - Q</math> (с помощта на [[електрическа искра]]);


==Двуазотен триокис==
==Диазотен триоксид==
[[Диазотен триоксид|Диазотният триоксид]] ('''N<sub>2</sub>O<sub>3</sub>''') е [[анхидрид]] на [[азотиста киселина|азотистата киселина]]. Той е газ и е синьо-зелен на цвят. Степента му на окисление е '''+ 3'''. Той е силно токсичен нетраен газ.
[[Двуазотен триокис|Двуазотният триокис]] ('''N<sub>2</sub>O<sub>3</sub>''') е [[анхидрид]] на [[азотиста киселина|азотистата киселина]]. Той е газ и е синьо-зелен на цвят. Степента му на окисление е '''+ 3'''. Той е силно токсичен нетраен газ.


==Азотен диоксид==
==Азотен диоксид==

Версия от 22:33, 27 октомври 2008

Азотните оксиди са химични съединения на азота с кислород. Спрямо кислорода азотът проявява от +1 до +5 степен на окисление. Поради това той образува пет оксида:

Двуазотен окис

Двуазотният окис, още известен като "райски газ", е химично съединение с емпирична формула N2O. Той е неутрален окис. При стайна температура е безцветен незапалим газ, с приятна сладникава миризма и вкус. Използва се в хирургията и зъболечението заради своя анестетичен и аналгетичен ефект. Името му "райски газ" идва от чувството за еуфория, което причинява при вдишване. Това свойство на газа му дава приложение и като наркотик. Друго негово приложение е като окислител в ракетните двигатели. Използва се и при двигателите с вътрешно горене - добавен към горивото, увеличава мощността им.[1]

Азотен окис

Азотният окис (NO) е безцветен газ, неразтворим във вода. Не взаимодейства с киселини и основи. Той е неутрален окис. Получава се при пряко взаимодействие на азот с кислород. Степента на окисление на азота в този окис е + 2. Получаване:

(с помощта на електрическа искра);

Двуазотен триокис

Двуазотният триокис (N2O3) е анхидрид на азотистата киселина. Той е газ и е синьо-зелен на цвят. Степента му на окисление е + 3. Той е силно токсичен нетраен газ.

Азотен диоксид

Азотният диоксид (NO2) е жълто-кафяв, силно отровен, лесно втечняем газ. Той дразни лигавицата на очите и дихателните органи, предизвиква хрипове, кашлица, задух. Концентрация от 0,4 mg/dm3 е смъртоносна за възрастен човек. Азотният диоксид е киселинен оксид. Взаимодейства с оксиди и основни оксиди. Той е и силен окислител. Степента му на окисление е + 4. Получаване:

Азотният диоксид е разтворим и взаимодейства химически с вода, при което се получават азотна киселина и азотиста киселина:

Диазотен пентаоксид

Диазотният пентаоксид (N2O5) е анхидрид на азотната киселина; кристално, безцветно вещество. Той е нетраен и при обикновени условия се разлага на азотен диоксид и кислород. С водата образува азотна киселина. Много силен окислител със степен на окисление + 5;

Екологични проблеми

Високото съдържание на азотни оксиди в атмосферата предизвиква сериозни екологични проблеми - киселинни дъждове и смог. Основни замърсители на околната среда с азотни оксиди са тецовете, азотноторовите заводи, моторните превозни средства.