Сан Клементе (Рим): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Базилика Сан Клементе“ преместена като „Сан Клементе
Редакция без резюме
Ред 21: Ред 21:


{{превод от|ru|Базилика Святого Климента|11480167}}
{{превод от|ru|Базилика Святого Климента|11480167}}
[[Категория:Римски храмове]]
[[Категория:Църкви в Рим|Клементе]]
[[Категория:Базилики]]
[[Категория:Базилики]]



Версия от 14:16, 22 януари 2009

Базиликата Сан Клементе (ит. Basilica di San Clemente; Сан-Клементе) е една от титулните базилики в Рим. Разположена е на около 10 минути пеша от Колизеума. Осветена е в памет на втория римски папа - свети Климент.

В Сан Клементе се виждат много от етапите на строителната история на Рим. Първата църква на това място е била устроена в дома на римския консул Тит Флавий Клемент, внуков племенник на император Веспасиан, който според църковната традиция, изповядвал християнството и прием мъченическа смърт. Въпреки тази легенда, в най-ниската част на базиликата са открити и отворени за публични посещение остатъци от езически митреум от 2 век.

През 6 век на мястото на древния храм е издигната величествена базилика, от която е останала криптата с погребаните равноапостоли Кирил и Методий. Тяхната гробница е обкръжена от паметни мраморни дъски, подарени на храма от различни славянски народи. Използвана е понякога от папа Йоан Павел II, за да се моли там за Полша и другите славянски народи [1]. От базиликата от VI век се съхранени много фрески с теми от живота на св.Климент.

През 1084 г. южната част на Рим е разграбена от норманите под предводителството на Роберт Жискард. Петнадесет години след това настоятел на Сан Клементе става папа Паскалий II и отново построява наземната част на базиликата. Нейното главно украшение е забележително съхранена мозайка от 13 век. През 1719 г. Карло Стефано Фонтана завършва новата фасада в стил барок.

Външни препратки

Общомедия
Общомедия
Общомедия разполага с мултимедийно
съдържание за: Сан Клементе (Рим)


Източници

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Базилика Святого Климента“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​