За управлението на империята: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
м Робот Промяна: bs:O upravljanju carstvom
Ред 14: Ред 14:
[[Категория:Извори за българската история]]
[[Категория:Извори за българската история]]


[[bs:O upravljanju državom]]
[[bs:O upravljanju carstvom]]
[[de:De Administrando Imperio]]
[[de:De Administrando Imperio]]
[[en:De Administrando Imperio]]
[[en:De Administrando Imperio]]

Версия от 07:09, 22 май 2009

За управлението на империята (на византийски гръцки: Πρὸς τὸν ἴδιον υἱὸν Ρωμανόν /т.е. съвети към моя син Роман/), популярно повече с латинското си наименование: De Administrando Imperio, е най-известното съчинение на византийския император и писател Константин Багренородни, прочул се повече с литературните си занимания, отколкото с политическата си дейност.

Съчинението дава ценни исторически и етнографски данни за съседните на Византия народи.

По същество "За управлението на империята" представлява ръководство за провеждане на вътрешната и външна политика на империята, дадено от Константин Порфирагенет към сина му Роман. Съчинителят съветва младия император при провеждане на външната политика, да следва стария принцип "разделяй и владей". "За управлението на империята" предписва, че не е потребно за постигане на имперските геополитически цели да се хабят средства и ресурси за водене на войни, при положение, че може "варварите" взаимно да се неутрализират с оглед опазване на византийските интереси.

"Съветите към сина ми Роман" са написани между 948 и 952 година. Съобразно предмета си, съчинението е било предназначено за лично или поверително ползване от/в имперския двор и канцелария.

Външни препратки